fot. pixabay
O zdrowej żywności świadczą m.in. liczne certyfikaty. Czy w przypadku żywności ekologicznej możemy mieć gwarancję, że produkt spełnia określone normy w zakresie produkcji? Czy wzrasta zainteresowanie zdrowym odżywianiem? Między innymi na te pytania odpowiedzieli goście „Wieczornych spotkań”.

Certyfikaty, czyli określone oznaczenia, mają dać nam pewność, że kupujemy żywność najwyższej jakości. Jednak w praktyce nie zawsze tak się dzieje. - Tej gwarancji w praktyce nie ma - podkreśliła Magdalena Wolska, prawniczka i ekspertka prawa żywnościowego.

materiał Renaty Pacholczyk

Paula Nagel z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego przypomniała, że zdrowa żywność powinna być przede wszystkim jak najmniej przetworzona.

materiał Joanny Lejtan

Zdarza się, że całe partie towaru wycofywane są ze sklepów. O tym, jak ten towar jest sprawdzany, z rzeczniczką sanepidu w Szczecinie porozmawiała Beata Górecka.

materiał Beaty Góreckiej

Zdrowym odżywianiem coraz częściej interesują się także młodzi ludzie. Uczennice ze Szczecinka biorą „Kęs na zdrowie” - to nazwa projektu, który promuje zdrowe odżywianie.

Grupa licealistek chce świecić przykładem wśród młodszych kolegów. O projekcie opowiedziały Oliwia i Karolina.

materiał Mateusza Sienkiewicza

rp/jl/bg/mt/aj