fot. Jarosław Ryfun
Wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u, który w czwartek był gościem Aleksandry Kupczyk w porannym „Studiu Bałtyk”, uważa, że w parlamencie będzie większość dla zaproponowanego przez Czesława Hoca rozwiązania.
W skrócie
  • Według Pawła Szefernakera, większość parlamentarzystów zagłosuje za ustawą umożliwiającą pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19.
  • Koszaliński poseł PiS-u powiedział, że w piątek samorządowcy z regionu koszalińskiego będą rozmawiać z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego o kolejnym naborze do rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.
  • Wiceszef MSWiA poinformował, że w tym roku 15 zachodniopomorskich jednostek OSP otrzyma nowe wozy.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji skomentował środowe dane epidemiczne. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o 30 586 nowych zakażeniach koronawirusem. Zapowiedział wprowadzenie pracy zdalnej w administracji, a do pozostałych pracodawców zaapelował o jej wdrożenie.

- Jesteśmy na innym etapie niż inne państwa w Europie, gdzie fala omikronu trwa lub już się skończyła. U nas dopiero się rozpoczęła. Zgodnie z opiniami ekspertów, zakażeń może być o wiele więcej. Mimo że przebieg choroby może być łagodniejszy, to i tak wiele osób może trafić do szpitala. Musimy działać tak, aby uratować życie jak największej liczbie osób. Rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw kolejnej fali jest ustawa procedowana przez Sejm - powiedział Paweł Szefernaker.

Koszaliński poseł PiS-u miał tu na myśli tzw. ustawę Hoca. Zakłada ona, że pracodawca mógłby zażądać od pracownika okazania ważnego i negatywnego testu na koronawirusa. Jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca nie będzie mógł go zwolnić i zmienić mu wynagrodzenia, ale oddelegować w inne miejsce pracy lub do innego jej charakteru.

W moim przekonaniu ta ustawa będzie miała większość w parlamencie. (…) Ci, którzy nie chcą się szczepić, powinni być testowani tak, abyśmy wiedzieli kto zagraża innym. Na czas choroby ludzie powinni być izolowani, tak jest do tej pory. Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u

Paweł Szefernaker odniósł się do ostatniej wypowiedzi prof. Krzysztofa Simona. Lekarz w wywiadzie dla Onetu stwierdził: - Za paskudnej komuny mieliśmy epidemię ospy we Wrocławiu, byłem wtedy małym dzieckiem. Zamknięto miasto, wszystkich zaszczepiono, nikt nie protestował i było chyba tylko osiem zgonów. Gdyby postępowano tak jak dziś, byłoby kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Polska stała się zakładnikiem grupy antyszczepionkowców.

- To są tematy, o których powinni rozmawiać eksperci. Takie argumenty, że w komunie pewne rzeczy można było zrobić, a teraz nie, są kompletnie pozbawione jakiejkolwiek logiki. Ci, którzy żyli w tamtym czasie wiedzą, jak wyglądała Polska. Do takiej Polski nie chcielibyśmy wracać - skomentował wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zapytany, na jakim etapie są rozmowy w sprawie obligatoryjnych szczepień dla służb mundurowych, odpowiedział: - Nie będę wprowadzał w błąd. Nie uczestniczę w tego typu rozmowach, więc trudno mi powiedzieć, kiedy takie decyzje zapadną.

Polityk mówił także o kolejnym naborze do Funduszu Inwestycji Strategicznych. Potrwa on do połowy lutego. - Dzięki temu funduszowi samorządy będą mogły zrealizować wiele ważnych inwestycji. W piątek odbędzie się spotkanie samorządowców z regionu koszalińskiego w tej sprawie z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego. Cieszę się, że w pierwszym naborze do zachodniopomorskich samorządów trafił miliard złotych. Niektóre przetargi już się zakończyły, podpisano umowy i rozpoczęły się inwestycje - podkreślił koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Wiceszef MSWiA poinformował również, że w tym roku do 15 zachodniopomorskich jednostek OSP trafią nowe wozy strażackie. Pojazdy otrzymają m.in. jednostki w Gościnie, Bobolicach, Mścicach, Strzekęcinie, Połczynie-Zdroju i Gwdzie Wielkiej. - Ochotnicze Straże Pożarne są ważnym elementem w Krajowym Systemie Ratownictwa. One muszą być dobrze wyposażone. Rząd Prawa i Sprawiedliwości robi wszystko, aby tak było. W 14 przypadkach gminy zadeklarowały wkład własny. W przypadku OSP Mścice strażacy ochotnicy sami zebrali pieniądze na ten cel. To pokazuje, jak bardzo są zdeterminowani - podkreślił Paweł Szefernaker.

ak/red.

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u