fot. PAP/Leszek Szymański
Goście Arkadiusza Wilmana, jak w każdą niedzielę, rozmawiali na antenie Polskiego Radia Koszalin o katolickich wydarzeniach minionych dni.

Biskup Wiesław Lechowicz został mianowany biskupem Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. O nominacji Nuncjatury Apostolskiej, podczas gali Benemerenti 2022 poinformował dotychczasowy administrator Ordynariatu generał dywizji arcybiskup Józef Guzdek.

„Magazyn katolicki”, cz. 1

Nowy biskup polowy Wojska Polskiego ma 59 lat. Biskupem jest od ponad 14 lat, z czego ponad 10 pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Od września 2014 roku jego biuro działa przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W koszalińskiej katedrze odbył się w piątek koncert charytatywny dla Domu Samotnej Matki. Z kolędowym i pastorałkowym repertuarem wystąpiła Magda Steczkowska. W katedrze pojawiło się wielu koszalinian. Wolne były jedynie wybrane miejsca w bocznych nawach.

„Magazyn katolicki”, cz. 2

Dom Samotnej Matki „Dar życia” w Koszalinie funkcjonuje od czerwca 1991 r. - jako dar miasta dla św. Jana Pawła II. Do tej pory znalazło w nim pomoc ponad 630 matek i mniej więcej tyle samo dzieci. Rocznie przechodzi przez dom ok. 30 kobiet, pod opieką placówki urodziło się 300 dzieci. Zebrane w czasie piątkowego koncertu datki zostaną przekazane na działanie Domu Samotnej Matki i zapewnienie opieki jego mieszkańcom.

Pamiątkowa tablica z brązu, upamiętniająca zmarłego w minionym roku księdza Kazimierza Bednarskiego umieszczona zostanie na murach koszalińskiego kościoła pw. Ducha Świętego. Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, tablica będzie m.in. przejawem wdzięczności za dzieła duszpasterskie i poświęcenie dla społeczności księdza Kazimierza Bednarskiego.

„Magazyn katolicki”, cz. 3

Tablica poświęcona zostanie 4 marca, w dniu imienin zmarłego duszpasterza. Wówczas również oficjalnie imię ks. Bednarskiego otrzyma przykościelny pasaż pomiędzy ulicami Akademicką i Jana Pawła II. Planowany koszt przedsięwzięcia to ok. 30 tys. zł. Inicjatywą upamiętnienia śp. ks. Kazimierza Bednarskiego zainteresował się Krzysztof Klinkosz.

17 stycznia w Kościele katolickim w Polsce obchodzony będzie 25. Dzień Judaizmu. Centralne obchody odbędą się w Poznaniu, pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi”.

„Magazyn katolicki”, cz. 4