fot. prk24.pl
Jak co tydzień, w sobotni poranek, goście „Studia Kołobrzeg” dyskutowali o najważniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia w mieście, regionie i kraju.

Polska Żegluga Bałtycka wzbogaci się o dwa kolejne promy. W „Studiu Kołobrzeg” relacja z konferencji prasowej, która odbyła się na promie Nova Star w Gdańsku z udziałem wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, posła Prawa i Sprawiedliwości Czesława Hoca oraz prezesa PŻB Andrzeja Madejskiego.

relacja z konferencji

Nova Star to wizytówka PŻB. Prom jest jedną z najnowocześniejszych jednostek pływających po wodach Bałtyku. Dziennikarze kołobrzeskiej redakcji byli gośćmi kpt. Gabriela Rosiaka, który jest najważniejszą osobą na Nova Star.

rozmowa z kpt. Gabrielem Rosiakiem

O najważniejszych wydarzeniach kołobrzeskiego sportu rozmawiamy z zastępcą dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Robertem Szpakiem i dziennikarzem Gazety Kołobrzeskiej i Polskiego Radia Szczecin Przemysławem Polaninem.

rozmowa z Robertem Szpakiem i Przemysławem Polaninem

Ratusz to jeden z najlepiej zachowanych kołobrzeskich zabytków. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku, w stylu neogotyckim, według projektu Karola Fryderyka Schinkela. Powstał na miejscu średniowiecznego ratusza zburzonego w 1807 roku podczas oblężenia miasta. Jest obecnie jednym z nielicznych dowodów świetności miasta na przestrzeni wieków. Dziś ratuszowe piwnice przechodzą remont i między innymi o tym rozmawiamy z rzecznikiem miasta Michałem Kujaczyńskim oraz historykiem i założycielem Muzeum Patria Colbergiensis, Robertem Maziarzem.

rozmowa z Michałem Kujaczyńskim oraz Robertem Maziarzem

Wracamy do sprawy mostu na Kanale Drzewnym, który stał się bolączką działkowców. Przypomnijmy, że jego konstrukcja jest w tak złym stanie, że grozi katastrofą budowlaną. Prezydent Kołobrzegu poczyniła starania, by tymczasową przeprawę zbudowało wojsko. Inicjatywę wsparł poseł PiS-u Czesław Hoc, interweniując w tej sprawie bezpośrednio w Ministerstwie Obrony Narodowej. W mijającym tygodniu odbył się rekonesans żołnierzy z II Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, którzy mają to zadanie wykonać.

sprawa mostu na Kanale Drzewnym

Ustronie Morskie to jedna z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich w Polsce. Rozwija się z każdym rokiem coraz bardziej dynamicznie i o tym rozwoju rozmawiamy z wójtem gminy Bernadetą Borkowską.

rozmawa z wójtem gminy Bernadetą Borkowską

Duże zmiany w przepisach dotyczących kierowców i pozostałych uczestników ruchu drogowego weszły w życie z początkiem roku 2022. Szczególnie dotkliwe okazały się zmiany wysokości mandatów. O tym, czy w pierwszych dniach stycznia kierowcy zdjęli nogę z gazu mówi komendant kołobrzeskiej policji, inspektor Dariusz Hoc, który porównał między innymi poziom przestępczości w latach 2020-2021 oraz jej wykrywalność.

rozmowa z Dariuszem Hocem

W panelu samorządowym „Studia Kołobrzeg” rozmawiamy z przewodniczącym klubu radnych Kołobrzescy Razem Wiesławem Parusem z Platformy Obywatelskiej, przewodniczącym klubu radnych niezależnych Jackiem Woźniakiem oraz radnym z klubu Prawo i Sprawiedliwość Jackiem Kalinowskim. Temat główny to wniosek o upamiętnienie w Kołobrzegu postaci płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Panel samorządowy

„Słownik na Fali” redagują Jarosław Banaś i językoznawca z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dr Sebastian Żurowski.

„Słownik na fali”

„Studio Kołobrzeg” przygotowali: Mariusz Wolański i Małgorzata Abramowicz
Opracowanie muzyczne: Adrian Adamowicz