fot. Twitter @GDDKiA_Szczecin
W Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie zostały w piątek podpisane umowy na opracowanie Koncepcji Programowych i wykonanie badań podłoża dla 108-kilometrowego odcinka przyszłej trasy S10.

Wartość umów to 31 milionów złotych, wykonawcy mają na opracowanie dokumentacji 13 miesięcy - poinformował Mateusz Grzeszczuk, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Podpisaliśmy pięć umów z dwoma różnymi firmami projektowymi, które wykonają dokumentację zgodnie z wydaną decyzją środowiskową. To da nam wiedzę o budowie podłoża, jeżeli chodzi o posadowienie obiektów inżynierskich. Jest to niezbędne działanie do opracowania finalnych już projektów budowlanych i realizacji inwestycji - przekazał rzecznik Mateusz Grzeszczuk.
Dokumentacja ma być gotowa w przyszłym roku. Po jej opracowaniu będzie można przystąpić do ostatecznych prac projektowych. Nowa droga będzie trasą w takim samym standardzie jak inne powstające w regionie ekspresówki. - Będzie to droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę oraz z węzłami drogowymi. Na tym fragmencie planowana jest realizacja dziesięciu węzłów drogowych z miejscami obsługi podróżnych - poinformował rzecznik zachodniopomorskiego oddziału GDDKiA.

Zgodnie z planem, trasa S10 od Stargardu do Piły ma być gotowa do 2028 roku. Koszt jej budowy szacowany jest na 6 miliardów złotych.

Docelowo cała trasa S10 ma połączyć aglomerację szczecińską ze stolicą.

ap/aś

Posłuchaj

Mateusz Grzeszczuk - rzecznik zachodniopomorskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, cz. 1 Mateusz Grzeszczuk - rzecznik zachodniopomorskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, cz. 2