fot. PAP/EPA/Alberto Valdes
Z badań wynika, że efektywność szczepionek w zapobieganiu objawowemu Covid-19 jest przy Omikronie mniejsza niż przy innych szczepach koronawirusa.

Jednocześnie potwierdzają one, że istniejące na europejskim rynku szczepionki przeciw Covid-19 zapewniają ochronę przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem choroby.

W oświadczeniu EMA podano także, że „chociaż zdolność do transmisji wariantu Omikron wydaje się większa (niż w przypadku poprzednich wariantów), badania z Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii oraz części państw Unii Europejskiej wskazują, że ryzyko hospitalizacji przy zakażeniu Omikronem jest mniejsze niż w przypadku zakażenia wariantem Delta”.

Według przeprowadzonych w RPA badań osoby zaszczepione dwiema dawkami preparatu są w 70 proc. chronione przed hospitalizacją. Podobne badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazały, że po otrzymaniu dawki przypominającej ochrona przed hospitalizacją wzrasta do 90 proc.

Europejska Agencja Leków podkreśliła, że szczepienie pozostaje ważnym elementem kampanii przeciwko pandemii koronawirusa. Poinformowała także, że będzie kontynuować badania nad coraz bardziej powszechnym w Europie wariantem Omikron.

PAP/aj