fot. Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
Funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie w lokalu mieszczącym się w centrum Połczyna Zdroju zabezpieczyli m.in. komputery, telefony, sprzęt do monitoringu oraz gotówkę.

Nad lokalem zawieszony był neon pokazujący, że miejsce jest otwarte. Miał on oklejone folią okna i kamery przy wejściu. Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie przeszukali pomieszczenie. Zastano w nim jednego gracza. Zabezpieczono pięć komputerów, które były wykorzystywane do oferowania nielegalnych gier hazardowych.

Zabezpieczono również sprzęt do monitoringu lokalu, telefon komórkowy, dokumentację oraz 580 zł. Policjanci zabezpieczyli również narkotyki (5 g suszu roślinnego). Gracz został zatrzymany.

Udostępnianie gier hazardowych bez pozwolenia jest w Polsce zakazane. Za tego typu działalność grożą do lat 3 pozbawienia wolności, wysokie kary finansowe - od 67 tys. zł do niemal 27 mln zł, lub obie te kary łącznie.

Odpowiedzialności podlega zarówno urządzanie nielegalnych gier hazardowych (też w internecie), jak i udział w takich grach. Uczestniczenie w nielegalnej grze hazardowej stanowi, zgodnie kodeksem karnym skarbowym, przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny od 11 tys. zł do niemal 4,5 mln zł.

Oprócz odpowiedzialności karnej, organizator i gracz podlegają również karze administracyjnej. Za przestępstwa urządzania gier - właścicielowi automatu czy komputera wymierzana jest kara pieniężna w wysokości 100 tys. zł za każdy automat/komputer wykorzystywane do gier online. Kara ta grozi również posiadaczom (najemcom i właścicielom) lokali. Za udział w nielegalnej grze kara pieniężna została określona jako 100 proc. uzyskanej wygranej.

red./aj