fot. Morski Powiat Słupski
W wtorek wieczorem Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego przyjął stanowisko wyrażające sprzeciw wobec inicjatywy Słupska dotyczącej powiększenia granic miasta o tereny gminy Słupsk i powiatu słupskiego.

29 grudnia słupscy radni przyjęli uchwałę w sprawie rozszerzenia granic miasta. Chcą je powiększyć o ościenne miejscowości: Bierkowo, Włynkówko, Krępe Słupską, Płaszewko, Siemianice oraz Strzelino. Wkrótce rozpoczną się konsultacje społeczne z ich mieszkańcami.

We wtorek samorządowcy gmin powiatu słupskiego przyjęli stanowisko wyrażające sprzeciw wobec tej inicjatywy. Przypomnieli w niej, że to nie pierwsza taka próba: "Gmina Słupsk już dwukrotnie została poddana próbom aneksji części terytorium gminy, dokonywanym przez sąsiedni samorząd miasto Słupsk. Przy pełnym sprzeciwie mieszkańców gminy Słupsk, sprzeciwie wójtów i burmistrzów powiatu słupskiego, sprzeciwie zarządu i Rady Powiatu Słupskiego, nie doszło do ingerencji w granice gminy Słupsk i powiatu słupskiego".

Podkreślili, że i tym razem zmiany planowane przez słupskich radnych nie mogą liczyć na pozytywne przyjęcie ze strony pozostałych samorządów powiatu: "Stabilność terytorialna każdego samorządu jest fundamentem lokalnej demokracji i sprawnego zarządzania, a poszanowanie istniejących przez wiele lat granic gmin jest wartością konstytucyjną, wymagającą ochrony w demokratycznym państwie prawa. (...) Dzisiaj przed samorządami regionu słupskiego stoją nowe wyzwania, nowe zadania do realizacji, które wymagają od nas zjednoczenia sił i współpracy. Uważamy, że tego typu inicjatywy nie służą współpracy samorządów regionu słupskiego, a są jedynie powodem konfliktów i sporów pomiędzy samorządami oraz ich mieszkańcami."

Członkowie Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego zaapelowali także do władz miasta Słupska o "rozsądek i odstąpienie od zamiaru anektowania części terenów gminy Słupsk i powiatu słupskiego w granice miasta Słupska".

To kolejna próba powiększenia granic administracyjnych Słupska. Poprzednie miały miejsce w latach 2008/2009 i 2015/2016. Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk zaznaczyła, że mieszkańcy pobliskich miejscowości nadal są przeciwni temu projektowi: - Będziemy robić wszystko, żeby nie doszło do realizacji tego pomysłu. Jestem przekonana, że mieszkańcy gminy Słupsk opowiedzą się za tym, aby pozostać w obecnych granicach administracyjnych.

- Chciałbym poznać argumenty władz Słupska w sprawie rozszerzenia granic miasta oraz ofertę dla mieszkańców tych sołectw. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po konsultacjach społecznych, w których będą mogli się wypowiedzieć mieszkańcy miasta oraz gminy Słupsk - podkreślił w grudniu Piotr Müller, rzecznik rządu oraz słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości.

red./ar

Czytaj więcej