fot. pixabay.com
Na Pomorzu Zachodnim zostanie uruchomiony system rekomendacji miejsc, w których rowerzyści będą mogli m.in. przenocować, przechować bagaż i naprawić sprzęt. Zgłoszenia do systemu są przyjmowane do 29 kwietnia.

Idea Miejsc Przyjaznych Rowerzystom ma na celu rozwój turystyki, wspieranie lokalnego biznesu, a także pomoc w zaplanowaniu przystanków na trasach Pomorza Zachodniego.

- Mamy już ponad 500 kilometrów tras. W tym roku planujemy oddać do użytku jeszcze 200. Ich atrakcyjność rośnie, gdy w pobliżu powstają miejsca noclegowe, rozwijają się inne usługi dla rowerzystów - powiedział we wtorek marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jak dodał, „nie wystarczy tylko infrastruktura publiczna, którą budujemy. Konieczne są inwestycje, inicjatywy prywatne naszych mieszkańców, którzy przy tego typu zbudowanym systemie tworzą miejsca postojowe, miejsca noclegowe, punkty gastronomiczne, różnego rodzaju atrakcje”.

Zgłoszenia do systemu Miejsc Przyjaznych Rowerzystom są przyjmowane do 29 kwietnia. Ogłoszenie rekomendowanych punktów nastąpi przed wakacjami.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, na Pomorzu Zachodnim zaplanowanych jest 1100 kilometrów tras rowerowych. - Mamy już ponad 500. Zbliżamy się do połowy. Druga połowa pójdzie trochę szybciej. Velo Baltica jest gotowa w 75 procentach, dużo się dzieje na południu województwa, na Trasie Pojezierzy Zachodnich. W tym roku planujemy oddanie do użytku 200 km szlaków. Ich atrakcyjność rośnie, gdy w pobliżu powstają miejsca noclegowe, rozwijają się inne usługi dla rowerzystów - dodał Geblewicz.

Miejsca Przyjazne Rowerzystom zostaną oznakowane tabliczkami i wyróżnione na mapach. Udział w systemie jest bezpłatny. Na stronie internetowej turystyka.wzp.pl znajduje się formularz zgłoszeniowy.

PAP/od