fot. pixabay.com
Viorel Bohotici, 19-latek z okolic Ankony na północy Włoch, stworzył maseczkę ochronną, która zmienia kolor w momencie, gdy przestaje filtrować powietrze, co jest sygnałem, że trzeba ją zmienić. Młody odkrywca swój wynalazek opatentował i zaprezentuje go wkrótce na światowej wystawie Expo w Dubaju.

Podstawą tego pomysłu jest technologia, która wykorzystuje reakcję biochemiczną do określania terminów ważności produktów spożywczych. - Stosowana jest przede wszystkim w produkcji żywności, ale biorąc pod uwagę historyczny moment, w jakim żyjemy, wykorzystałem ją w maseczkach - wyjaśnił młody wynalazca Viorel Bohotici, mieszkający w miejscowości Camerata Picena, w regionie Marche. I dodał, że jego patent można zastosować w maseczkach chirurgicznych. - Ten, kto stoi obok, zobaczy, że maseczka drugiej osoby już nie filtruje i może się odsunąć - powiedział. Tę technologię można też zastosować w maseczkach typu Ffp2, które obecnie są we Włoszech w powszechnym użyciu - wymagane są m.in. w środkach transportu.

Włoskie media podały, że nastoletni wynalazca studiuje inżynierię elektroniczną na Politechnice w Turynie. Ale na pomysł innowacyjnej maseczki wpadł w zeszłym roku, gdy chodził jeszcze do technikum imienia Galileusza. - Przeczytałem, że 72 procent osób nosi maseczki w niewłaściwy sposób, na przykład dłużej niż przez osiem godzin - powiedział. Swój projekt przedstawił komisji maturalnej jako pracę przygotowaną na egzamin ustny. - Profesor powiedział mi, że nie jest to praca maturalna, ale prawdziwa praca dyplomowa na uczelni. Opracowałem mój projekt podczas roku szkolnego, zaglądając po południu do laboratorium w technikum - opowiedział 19-latek. Kiedy przekonał się, że jego wynalazek działa, złożył wniosek patentowy.

Viorel Bohotici przyznał, że nie spodziewał się sukcesu, jaki osiągnął. Już nawiązał kontakty z producentami maseczek, a pewnie po Expo w Dubaju nawiąże ich jeszcze więcej. - Uważam, że dzięki pojęciom, jakich uczymy się w szkole, można jeszcze wiele odkryć i wynaleźć - stwierdził student.

PAP/aś