fot. Katarzyna Chybowska
Pojazd znajdował się tam od początku lat 80. Obecnie trafił do Muzeum Techniki i Techniki Wojskowej w Malechowie, gdzie przejdzie gruntowny remont wierzchniej powłoki.

Przedsięwzięcie zorganizowano dzięki programowi „Pod Dobrymi Skrzydłami” oraz porozumieniu nawiązanemu przez Stowarzyszenie Tytan i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Marian Laskowski, który będzie koordynował renowację, poinformował, że prace ruszą wiosną. - Zrobimy to non profit, ze środków stowarzyszania. Odrestaurujemy go tak, by ładnie wyglądał z zewnątrz - będzie wypiaskowany i pomalowany. Przez czterdzieści lat nie był konserwowany, więc rdzy jest bardzo dużo. Koszt remontu oszacowaliśmy na ok. 20 tys. zł.

Czołg T43 jest własnością Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Dr Wojciech Grobelski, kierownik placówki, podkreślił, że pojazd pomimo, że nie jest związany z obroną przeciwlotniczą, stanowi bardzo ważny eksponat: - To jest produkcja powojenna. Cieszymy się, że eksponat, który związany jest z historią garnizonu koszalińskiego, dawnej 8. Drezdeńskiej Dywizji Zmechanizowanej, a później 8. Bałtyckiej Dywizji Obrony Wybrzeża pozostanie w Koszalinie i będzie mógł cieszyć oczy przechodniów - podkreślił.

Czołg ma wrócić do Koszalina przed wakacjami 2023 roku. Cały czas trwają też rozmowy o renowacji jego wnętrza i możliwości uruchomienia pojazdu.

kch/aj

fot. Katarzyna Chybowska
fot. Katarzyna Chybowska
fot. Katarzyna Chybowska
fot. Katarzyna Chybowska
fot. Katarzyna Chybowska

Posłuchaj

dr Wojciech Grobelski, kierownik Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie Marian Laskowski, koordynator renowacji