fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Na Starym Kontynencie w pierwszym tygodniu 2022 roku zarejestrowano ponad 7 mln nowych przypadków Covid-19. W porównaniu z danymi sprzed dwóch tygodni, stanowi to ponad dwukrotny wzrost nowej liczby infekcji.

- Jak przewiduje instytut oceny zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle (IMHE), w tym tempie ponad 50 proc. populacji Europy będzie zakażone Omikronem w następne sześć do ośmiu tygodni - poinformował we wtorek dr Hans Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę.

Fala infekcji Omikronem już „wystawia na próbę systemy ochrony zdrowia (...) w wielu państwach, gdzie wariant błyskawicznie się rozpowszechnił. Omikron może również doprowadzić do przeciążenia tych systemów w wielu innych krajach” - podkreślił ekspert.

Dr Hans Kluge zwrócił też uwagę, że nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek poprzedni. Wezwał wszystkie europejskie państwa, by wprowadziły obowiązek noszenia masek w przestrzeniach zamkniętych, a także by nadać priorytet kampaniom szczepionkowym, w tym dawkom przypominającym. Dotyczy to zwłaszcza ludzi o podwyższonym ryzyku zachorowania, czyli osób starszych i pracowników służby zdrowia.

PAP/aj