fot. prk24.pl
Pilski poseł Prawa i Sprawiedliwości, który we wtorek był gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Anną Popławską odniósł się m.in. do decyzji premiera w sprawie wsparcia finansowego dla OSP w Bądeczu oraz zainteresowania drugą edycją programu Funduszu Inwestycji Strategicznych.

W poniedziałek, 3 stycznia, spłonęła remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Bądeczu. W środku były m.in. zakupiony zaledwie rok temu wóz strażacki, motopompa, wyposażenie bojowe oraz dokumentacja strażacka. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował pomoc i obiecał pieniądze, które umożliwią odbudowę placówki i zakup sprzętu, który zastąpi ten utracony w pożarze.

- Nie tylko chcemy sprawić, by ta jednostka mogła jak najszybciej chronić mieszkańców tej gminy, ale też mam nadzieję, że uda się poprawić warunki pracy strażaków. Najprawdopodobniej do ich dyspozycji oddany będzie nowy budynek. Czekamy jeszcze na opinie rzeczoznawców. Planujemy także zakup wozu bojowego. Myślę, że w kolejnych miesiącach zapadną konkretne decyzje - zapowiedział Marcin Porzucek.

Pod koniec ubiegłego roku ruszył nabór do drugiej edycji programu Funduszu Inwestycji Strategicznych. Do połowy lutego samorządy mogą składać wnioski. W pierwszej części tego programu rozdysponowanych zostało 24 miliardów złotych. 95 proc. samorządów z kraju otrzymało środki. - Zainteresowanie drugą edycją jest olbrzymie. W pierwszej edycji niektóre samorządy miały zbyt wysokie oczekiwania, ale były to tylko dwa projekty na 71 złożonych w pilskim powiecie.  W tych, które zostały pozytywnie rozpatrzone są m.in.: leżąca obok Piły gmina Szydłowo, która pozyskała 10 milionów złotych na rozbudowę przedszkola, gmina Okonek, która otrzymała ponad 10 milionów na oczyszczalnię ścieków. Nie byłaby w stanie zrobić tego z własnego budżetu. Piła natomiast dostała wsparcie na budowę stadionu żużlowego za niemal 20 milionów złotych - zaznaczył poseł.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/aj

Czytaj więcej

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Marcin Porzucek