fot. pixabay.pl
Psi mózg jest w stanie odróżniać języki - stwierdzili naukowcy na Węgrzech, odtwarzając grupie czworonogów fragmenty „Małego księcia” Antoine’a Saint-Exupery’ego po węgiersku i hiszpańsku.

Badanie przeprowadziła grupa, którą kierowała Laura V. Cuaya z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa (ELTE) w Budapeszcie. Osiemnaście psów, w tym jej własnego, nauczono leżeć bez ruchu podczas badania rezonansem magnetycznym. Wcześniej każdy z psów słyszał od swojego właściciela tylko jeden język: albo węgierski, albo hiszpański.

Okazało się, że wzory reakcji mózgowej na oba języki w korze słuchowej psów różniły się od siebie. Przy tym im starszy był pies, tym łatwiej jego mózg rozróżniał te dwa języki.

- Każdy język ma swoją charakterystykę dźwiękową. Wyniki badania pokazują, że psy podczas swego życia coraz lepiej uczą się, jak brzmi język ich właściciela - powiedział współautor badania Raul Hernandez-Perez.

Jak zaznaczył kierownik grupy badań neuroetologicznych z ELTE Attila Andras, wciąż nie wiadomo jednak, czy umiejętność odróżniania języków przez psy wynika ze zmian w ich mózgu, spowodowanych słuchaniem człowieka przez tysiące lat, czy też może podobną zdolność mają również inne gatunki zwierząt: - Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne są dalsze eksperymenty - dodał.

PAP/aj