fot. pixabay.pl
Maszt radiokomunikacyjny o wysokości ponad 50 m ma powstać w pobliżu ulic: Fredry, Kupieckiej, Złotej, Myśliwskiej i Krótkiej na działce zamkniętej, należącej  PKP S.A. i ma służyć, w pierwszej kolejności, do łączności między pociągami na liniach kolejowych PKP PLK S.A.

W działania mieszkańców protestujących przeciw budowie masztu włączył się Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Wystosował on pismo do Zbigniewa Boguckiego, wojewody zachodniopomorskiego wspierając mieszkańców w odwołaniu przez wojewodę tej decyzji.

Przedstawiona  w nim szeroka argumentacja dotyczy przede wszystkim naruszenia zasady ochrony strefy uzdrowiskowej - co mogłoby spowodować utratę walorów turystycznych i krajobrazowych Kołobrzegu, brak analizy środowiskowej, brak zgłoszenia zamiaru realizacji tej inwestycji - co nie jest zgodne z prawem budowlanym, jak również brak uzgodnienia jej planów z prezesem Urzędu Transportu Kolejowego.

Najważniejszym jednak czynnikiem jest pominięcie we wszystkich procedurach lokalnej społeczności.

Najważniejszą, zasadniczą kwestią, która była powodem mojej nagłej interwencji był fakt, że nie było w tej sprawie żadnych konsultacji społecznych. Mieszkańcy dowiedzieli się o tych planach z informacji zewnętrznych, nieoficjalnych. Nie może być tak, że można budować czy instalować obiekty radiokomunikacyjne bez wiedzy lokalnej społeczności. Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości

Decyzja dla tej inwestycji została wydana przez wojewodę zachodniopomorskiego jesienią 2021 roku, mieszkańcy Kołobrzegu jednak nie zgadzają się z jej  lokalizacją: - Jako mieszkańcy naszej wspólnoty - dużego osiedla, boimy się o zdrowie m.in. naszych dzieci. Jest tu szkoła i przedszkole.  Inny mieszkaniec dodał: - Istnieje takie niebezpieczeństwo, że do tego masztu dołączy się telefonia komórkowa. Nie zdziwiłoby mnie to, że wielkie korporacje skorzystają z takiej inwestycji.

Zebrano prawie 500 podpisów pod protestem przeciwko decyzji wojewody w tej sprawie.

Mieszkańcy zapowiadają dalsze protesty. Odpowiedź wojewody zachodniopomorskiego poznamy w ciągu trzech tygodni.

ma/aj

Do pobrania

Posłuchaj

Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości mieszkańcy Kołobrzegu