fot. archiwum prk24.pl
Od 1 stycznia 2022 r. można składać do ZUS-u elektroniczne wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12 do 35 miesiąca życia.

W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tysięcy złotych. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach - po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok. Wybór sposobu wypłaty należy do rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online - za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska - pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą przy składaniu elektronicznych wniosków zarówno o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jak i „Rodzina 500 plus”: - Chcemy pomóc wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy potrzebują informacji na temat możliwości złożenia wniosków. Nasi klienci zawsze mogą zadzwonić na specjalną infolinię 22 290 55 00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS.

ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału nastąpi nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

red./od