fot. prk24.pl
Szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceminister klimatu i środowiska była gościem porannej audycji „Studio Bałtyk”. W rozmowie z Mateuszem Sienkiewiczem poruszyła kwestie związane z wysoką inflacją i dużymi wzrostami cen. Mówiła również o skutkach Polskiego Ładu dla Polaków.

Podwyżki cen i wzrost opłat, to główne tematy z początku 2022 roku. Polacy są zaniepokojeni inflacją i dynamicznymi zmianami mającymi znaczący wpływ na ich portfele. Małgorzata Golińska zwróciła uwagę, że składając sobie życzenie w ubiegłym roku, przede wszystkim byliśmy przekonani, że wraz z końcem 2021 roku wrócimy do normalnego życia. - Okazało się, że rok 2022 nie pożegnał koronawirusa, a co więcej - zaczęliśmy odczuwać skutki globalnego lockdownu, likwidacji dobrego przesyłu i przekazywania produktów i usług. Dodatkowo, mamy do czynienia z rosyjskim szantażem i blokowaniem gazu dla Europy. Te wszystkie czynniki przełożyły się na wzrost cen - przekazała szczecinecka posłanka.

Małgorzata Golińska zapytana o stosunek PiS-u do zapowiedzianego przez Donalda Tuska projektu ustawy rekompensującej mieszkańcom wzrost cen gazu podkreśliła, że rząd podjął już działania mające zniwelować negatywne skutki inflacji. - 27 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym, który dotyczy wsparcia w zakresie podwyżek cen gazu. W połowie grudnia sygnował ustawę, która obniżyła akcyzę na paliwa i energię. Dodatkowo, premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do przedstawicieli Komisji Europejskiej, by obniżyć VAT na energię cieplną. Zaproponowaliśmy także obniżenie do zera stawki na żywność - wyliczała wiceminister Golińska. - Będziemy podejmować działania, które są najbardziej skuteczne i które są w zakresie naszej odpowiedzialności - dodała.

Małgorzata Golińska zapytana o kwestie podatkowe związane z wprowadzeniem Rządowego Programu Polski Ład przypomniała, że będzie on korzystny bądź neutralny dla 90 procent osób płacących podatki. - Chcemy przywrócić system podatkowy do właściwych proporcji. Do tej pory osoby mniej zarabiające obarczano dużo wyższymi podatkami - mówiła wiceminister.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Mateusza Sienkiewicza z Małgorzatą Golińską.

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Małgorzata Golińska