fot. pixabay.pl
Początek nowego roku to dla większości z nas lista postanowień. Jakie czekają nas w tym roku? Co sprawia, że jest nam prościej wcielić je w życie? Zapytaliśmy o to planujących oraz ekspertów.

Z nowym rokiem nowym krokiem - tego powiedzenia chyba nikomu przypominać nie trzeba. Wielu z nas próbowało wcielić je w życie. Z jakim skutkiem?

- Wierzymy w to, że to chęci są czynnikiem, który prowadzi do zmiany. Mówi się nawet „chcieć to móc”, o ile zgadzam się z tym stwierdzeniem to niestety nie zawsze się tak dzieje. Z jednej strony chcemy zmiany, ale nie chcemy się zmieniać. Chcemy żeby ona przyszła sama z siebie, spadła nam „z nieba”. Zmienianie się wymaga wysiłku, dlatego też często nie podejmujemy działania, albo szybko rezygnujemy, bo okazuje się, że droga do upragnionego celu nie jest tak przyjemna jak sam wynik - zaznaczyła dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z uniwersytetu SWPS.

Kwestie noworocznych postanowień dotyczą najczęściej diety, zmiany pracy, czy chociażby zwiększenia aktywności fizycznej. Obserwacje dotyczące realizacji tych celów zebrał nasz reporter.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Mateusza Sienkiewicza.

ms/aj
 

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza