fot. pixabay.pl
Obradująca we wtorek kołobrzeska rada miasta wyraziła zgodę na większą liczbę koncesji w lokalach gastronomicznych. Od nowego roku wydanych będzie o 70 zezwoleń więcej niż dotychczas.

Radni uzasadnili swoją decyzję rosnącą liczbą lokali gastronomicznych. Jacek Woźniak, przewodniczący Klubu Radnych Niezależnych podkreślił, że koncesje dotyczą punktów sezonowych: - Obserwujemy wówczas gwałtowny wzrost liczby takich punktów - restauratorzy wystawiają ogródki gastronomiczne, zajmują pas drogowy, wynajmują przestrzeń od miasta czy innych podmiotów. W związku z tym, że każdy nalewak musi mieć odrębne zezwolenie, to większa liczba pozwoleń jest po prostu odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego biznesu. Nie zwiększamy jednak limitu dotyczącego sprzedaży alkoholu w sklepach.

Równocześnie ze zgodą na większa liczbę koncesji radni uchwali program profilaktyki uzależnień od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych na lata 2022-23.

Maciej Bejnarowicz, przewodniczący Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość zaznaczył, że duży wpływ na decyzje radnych miała opinia służb oraz miejskiej komisji antyalkoholowej: - Zarówno policja i straż miejska, jak i komisja ds. alkoholowych wydały pozytywne opinie. W związku z tym, jako klub, zagłosowaliśmy za przyjęciem tego projektu.

Mieszkańcy Kołobrzegu mają jednak wątpliwości: - Z jednej strony zachęcamy do korzystania z ofert alkoholowych, a z drugiej walczymy ze skutkami nadmiernego jego spożycia za pieniądze, które ludzie na niego wydadzą. Jedno drugie wyklucza.

Na realizację programu walki z uzależnieniami radni przeznaczyli 200 tysięcy złotych na okres dwóch lat.

mw/aj

Posłuchaj

materiał Mariusza Wolańskiego