fot. zdjęcie nadesłane od słuchacza
Kierowcom o tej porze roku bardzo często puszczają nerwy - zwłaszcza w pobliżu centrów handlowych. Jak zachować bezpieczeństwo na drodze i... wyjść z twarzą z najbardziej stresujących sytuacji drogowych?

St. asp. Rafał Skoczylas z koszalińskiej policji przypomina, że są dwa powody tworzenia się zatorów na drodze: - Pierwszy to sytuacje nadzwyczajne - zderzenie, kolizja czy wypadek. Drugi to okres, kiedy mieszkańcy jadą czy wracają z pracy. W takim przypadku warto zaplanować trasę alternatywną. Najważniejszymi zachowaniami, jakimi powinien kierować się podróżujący w korku są spokój, zachowanie odległości między pojazdami oraz jazda na tzw. suwak.

Gdy emocje biorą górę, jesteśmy spóźnieni, a mamy listę przedświątecznych wyzwań do wykonania, trudno zachować chłodną głowę. Stanie w korku może wyzwolić w nas zachowania, których sami po sobie się nie spodziewamy. Jedziemy może nie na tym samym wózku, ale na pewno na jednej drodze.

- Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze. Każdy z nas gdzieś się spieszy i ma równie ważne sprawy. Musimy przygotować sobie więcej czasu. Nie ma uniwersalnego sposobu na to, jak rozładować napięcie, ponieważ każdy reaguje inaczej. Warto się jednak przygotować do dłuższego czasu poruszania się po mieście, mamy okres przedświąteczny - powiedział Maciej Raczewski, instruktor techniki jazdy, wiceprezes koszalińskiego automobilklubu.

Są także zachowania, które nie powinny na zakorkowanej drodze mieć miejsca. Zamiast trąbić, lepiej wziąć głęboki oddech - podkreśliła st. asp. Rafał Skoczylas z koszalińskiej policji: - Używanie klaksonu w korku, by pospieszyć kierowcę jest niedopuszczalne. Kolejnym często spotykanym zachowaniem na drodze jest wjeżdżanie na skrzyżowanie, kiedy widzimy, że nie możemy z niego od razu zjechać. To samo z przejściem dla pieszych, często kierowcy nie zatrzymują się przed pasami, ale wjeżdżają na nie, co powoduje, że korek zatrzymuje ich zablokowanych na tym przejściu.

Jeżeli mamy taką możliwość, to warto rozładować napięcie przed wyruszeniem w drogę, i jak mówił Maciej Raczewski, po prostu się pogodzić, że o tej porze roku na naszych drogach jest jak jest.

aw/aj

Posłuchaj

Maciej Raczewski, instruktor techniki jazdy, wiceprezes koszalińskiego automobilklubu st. asp. Rafał Skoczylas z koszalińskiej policji o powodach „korków” na drodze st. asp. Rafał Skoczylas z koszalińskiej policji o zachowaniach kierowców podczas zatorów na ulicy