fot. pixabay.pl
Jak co roku, w naszym regionie organizowanych jest wiele uroczystości wigilijnych dla tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. O tym gdzie takie osoby mogą szukać pomocy podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia opowiedzą goście „Wieczornych spotkań”.

Stefan Romecki, Kawaler Orderu Uśmiechu i społecznik z Koszalina, przez wiele lat organizował wigilijne śniadanie dla osób niezamożnych, samotnych i bezdomnych. Niestety z powodu pandemii i obostrzeń z nią związanych, spotkania zostały zawieszone. Udało się natomiast znaleźć alternatywę w postaci żywnościowych paczek, które społecznik będzie rozdawać w kilku miejscach przed świętami.

materiał Tomasza Trana

Około 300 osób potrzebujących i samotnych zaproszono na świąteczne spotkanie w Słupsku. Wydarzenie od lat organizuje Caritas.

W ubiegłych latach w świątecznych spotkaniach dla potrzebujących w Słupsku brało udział nawet 1200 osób.

materiał Pawła Drożdża

W Domu Miłosierdzia przygotowania do Wigilii już trwają - jak w każdym domu, najważniejsza jest duchowa odnowa, ale nie mniej ważne jest też przygotowanie domu. Zwłaszcza Ci, którzy na co dzień nie mają własnego domu, są bezdomnymi i potrzebują, aby tego wyjątkowego dnia ich ugoszczono. Opowiada ks. Radosław Siwiński, prezes Stowarzyszenia „Dom Miłosierdzia” w Koszalinie.

materiał Anny Winnickiej

W Pile przez pandemię nie odbyła się w tym roku „Miejska Wigilia”. W poprzednich latach miasto - we współpracy z lokalnymi restauratorami - organizowało takie spotkania przy okazji Pilskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Ale jak zapewniają przedstawiciele pilskiego ratusza - osoby bezdomne, ubogie czy samotne nie pozostały bez opieki w czasie Świąt.

Pomoc trafia do nich za pośrednictwem różnych instytucji, stowarzyszeń i organizacji. Jedna z pilskich restauracji zorganizowała za to w minioną niedzielę wigilię dla potrzebujących.

materiał Przemysława Grabińskiego

W piątkowy wieczór wigilijne spotkanie odbędzie się też w Pilskim Centrum Pomocy Bliźniemu, czyli ośrodku Monar - Markot przy ulicy Długosza. Z podopiecznymi placówki - osobami bezdomnymi - do wspólnej Wigilii zasiądą ich opiekunowie i pracownicy ośrodka.

tt/pd/aw/pg/aj