fot. pixabay.com
Zaproszenie Arkadiusza Wilmana przyjęli wicestarosta koszaliński Tomasz Tesmer, wójt gminy Darłowo Radosław Głażewski oraz dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury Magdalena Burduk.

Zgodnie z planami władz Koszalina, do miasta 1 stycznia 2023 roku miałyby zostać włączone sołectwa Mścice z gminy Będzino, Kretomino należące do gminy Manowo oraz część Starych Bielic z gminy Biesiekierz.

Tę propozycję skomentował wicestarosta koszaliński Tomasz Tesmer: - Absolutnie nie zgadzamy się na zmianę granic administracyjnych powiatu. Rada powiatu już w listopadzie ubiegłego roku wskazała, że problemy finansowe Koszalina nie mogą być przesłaną do przejęcia bogatych sołectw, które mają strategiczne znaczenie dla poszczególnych gmin. Odłączenie tych miejscowości zmniejszy wpływy do budżetu gmin o około dziesięć milionów złotych, a dla powiatu - od dwóch do trzech. Mówi się, że Koszalin koniecznie chce być miastem stutysięcznym. Po co? Dla prestiżu? Niech władze miasta powiedzą, o co chodzi, że w grze są nie tylko wpływy do budżetu z podatków, ale też zmniejszenie liczby wiceprezydentów i radnych.

Tomasz Tesmer odniósł się również do propozycji włączenia Łaz do Sianowa: - Sprawa ma się inaczej niż w przypadku poszerzenia granic Koszalina, bo ten pomysł nie wypłynął od władz, ale od mieszkańców. To już jest interes gmin wchodzących w skład powiatu, więc granice administracyjne powiatu koszalińskiego nie zostałyby naruszone.

rozmowa z Tomaszem Tesmerem

Radosław Głażewski mówił o przyszłorocznym budżecie gminy Darłowo. Dochody mają wynieść ponad 65 milionów złotych, a wydatki - ponad 78 milionów. Zaplanowano szereg inwestycji, to m.in. budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Dąbkach. - Otrzymaliśmy na ten cel dotację z rządowego programu. Przetarg ogłosimy jeszcze w tym roku. Obiekt powstanie w ciągu dwóch lat. Ponadto wybudowana zostanie ścieżka ruchowa wraz z przejściem na plażę w Dąbkach. Koszt inwestycji to ponad 2,5 miliona złotych. Ta inwestycja podniesie jakość naszego uzdrowiska - poinformował samorządowiec.

rozmowa z Radosławem Głażewskim

Magdalena Burduk opowiedziała o dwóch koncertach świątecznych, które odbędą się w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w kościołach świętej Gertrudy i mariackim: - Zapraszamy w pierwszy dzień świąt do kościoła św. Gertrudy na koncert „Święta są tam, gdzie my na nie czekamy”. Wezmą w nim udział sopranistka Beata Bobnicka i organistka Ewa Polska. Artyści zagrają także na trąbce i flecie poprzecznym. Początek o 17.00. Dzień później o 19.30 w największym darłowskim kościele zagramy najpiękniejsze utwory świąteczne.

rozmowa z Magdaleną Burduk