fot. Jarosław Ryfun
Dziennikarze „Radiowego Klubu Obieżyświata” - Piotr Ostrowski i Jarosław Rochowicz w sobotę odwiedzili Bytów i jego okolice, gdzie m.in. zajrzeli do XIV-wiecznego zamku krzyżackiego. Z tego historycznego miejsca, wraz ze swoimi gośćmi, przybliżali naszym słuchaczom świąteczne tradycje Kaszubów oraz sprawdzili, jakie potrawy znajdą się na świątecznych stołach mieszkańców tego regionu.

Barbara Borzyszkowska, rzeczniczka prasowa Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie

Barbara Borzyszkowska opowiedziała Piotrowi Ostrowskiemu i Jarosławowi Rochowiczowi o eksponatach, jakie czekają na zwiedzających zamek krzyżacki: - Nasze Muzeum jest w posiadaniu najbogatszej kolekcji etnograficznej związanej z Kaszubami. Prezentujemy m.in. zabytkowy sprzęt rolniczy oraz rybacki. Oczywiście, nasi goście mogą również podziwiać wystawy związane z historią tego zamku, czy okazałą kolekcję dzieł Józefa Chełmowskiego.

Kustosz bytowskiego muzeum, podczas rozmowy z dziennikarzami „Radiowego Klubu Obieżyświata” zdradziła, jakie potrawy dominują na kaszubskich, świątecznych stołach: - Nasz region słynie z wielu pięknych jezior, dlatego podczas wigilijnej kolacji dominują potrawy z ryb słodkowodnych. Charakterystycznym daniem na Kaszubach jest również zupa brzadowa, która gości w moim domu tylko w Wigilię. Pośród świątecznych specjałów nie brakuje również dziczyzny oraz gęsiny.

rozmowa Piotra Ostrowskiego i Jarosława Rochowicza z Barbarą Borzyszkowską
fot. Piotr Ostrowski
fot. Piotr Ostrowski
fot. Piotr Ostrowski
fot. Piotr Ostrowski
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Katarzyna Szyca z Rekowa

Gościem dzisiejszej audycji była również Katarzyna Szyca z Rekowa prowadząca tradycyjny dom kaszubski. - Rekowo to miejscowość, która do zakończenia II wojny światowej leżała w granicach Niemiec, dlatego nasze tradycje różnią się od tych kultywowanych np. w Parchowie - wyjaśniła gospodyni. - Starsi członkowie mojej rodziny, wspominając obrzędy świąteczne w tej części regionu, mówili m.in. o wizytach przebranych kolędników, którzy odwiedzali mieszkańców w Boże Narodzenie. Obecnie można ich spotkać w okolicy Święta Trzech Króli - mówiła Katarzyna Szyc.

Katarzyna Szyca

Piotr Ostrowski o powodach odwiedzin „Radiowego Klubu Obieżyświata” w Bytowie

Piotr Ostrowski podczas sobotniego spotkania wyjaśnił, skąd pomysł na przedświąteczną wizytę naszych dziennikarzy właśnie w Bytowie: - Poprosiliśmy naukowców z regionu o przygotowanie opracowania dotyczącego preferencji naszych kaszubskich słuchaczy. Dzięki temu wiemy, czego oczekują odbiorcy PRK z tego regionu - chcą po prostu więcej programów dotyczących ich społeczności.

Piotr Ostrowski o powodach odwiedzin „Radiowego Klubu Obieżyświata” w Bytowie

Prof. Jan Kania o oczekiwaniach społeczności kaszubskiej wobec naszej rozgłośni

Podczas audycji Jarosław Rochowicz rozmawiał z prof. Janem Kanią na temat jego pracy dotyczącej oczekiwań społeczności kaszubskiej wobec Polskiego Radia Koszalin: - Dzięki przeprowadzonym badaniom jakościowym ustaliliśmy, jakie są potrzeby medialne mieszkańców tego regionu. Kaszubi są znaczącą grupą społeczną, która ma wyraźnie oczekiwania wobec mediów. Chcą, żeby ich kultura była zauważana m.in. przez waszą redakcję. Ta grupa społeczna oczekuje od radia regionalnego znaczącego udziału ich kultury w przekazach o różnym charakterze.

rozmowa Jarosława Rochowicza z prof. Janem Kanią

Piotr Ostrowski o bożonarodzeniowych tradycjach pielęgnowanych w jego domu rodzinnym

Na koniec sobotniego spotkania Piotr Ostrowski zdradził, jakie potrawy wigilijne znajdą się na świątecznym stole w jego domu rodzinnym: - Moja rodzina połączyła tradycje kaszubskie ze zwyczajami spoza tego obszaru, ponieważ moi teściowie pochodzili z terenów dzisiejszej Białorusi oraz Litwy. Zamiast zupy brzadowej, króluje u nas naturalny barszcz przyrządzany przez moją żonę. Do tej wybornej zupy podajemy, robione samodzielnie, uszka drożdżowe, których przepis pochodzi z Wileńszczyzny. Oczywiście wzorem kaszubskich tradycji, na naszym stole nie brakuje również wielu ryb.

Piotr Ostrowski o potrawach wigilijnych w jego rodzinnym domu

W niedzielę „Radiowy Klub Obieżyświata” również będzie nadawał z malowniczych Kaszub. Początek audycji o godz. 13.00. Zapraszamy.

Czytaj więcej