fot. Jarosław Ryfun
Piotr Ostrowski i Jarosław Rochowicz w weekend przybliżać będą naszym słuchaczom m.in. świąteczne tradycje Kaszubów. Opowiedzą o bożonarodzeniowych potrawach, pojawią się na jarmarku świątecznym w Bytowie i zajrzą do tamtejszego Muzeum Zachodniokaszubskiego

15:44 - MUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE

Radiowy Klub Obieżyświata Polskiego Radia Koszalin dotarł do Muzeum Zachodniokaszubskiego mieszczącego się w Zamku w Bytowie. Jego przestrzenie wypełniają cały dawny Dom Zakonny pokrzyżackiego zamku. Nasi dziennikarze przez cały weekend będą nadawali dla Państwa z zamkowych komnat, gdzie niegdyś dyżurowali strażnicy krzyżaccy.

Jak przypomniał Piotr Ostrowski, zamek pochodzi z XIV wieku i jest drugą, co do wielkości, tego typu budowlą w Europie postawioną przez Krzyżaków. W okolicznościach gotyckiej architektury, przez cały weekend w Bytowie będzie odbywał się jarmark bożonarodzeniowy. - Będzie on okazją do rozsmakowania się w kaszubskich specjałach charakterystycznych dla świąt – mówił redaktor Piotr Ostrowski.

Jarosław Rochowicz przekazał natomiast, że spotkał się dziś z panią Katarzyną Szycą z Rekowa w prawdziwym, tradycyjnym domu kaszubskim. - Gospodyni opowiedziała m.in. o wszystkich towarzyszących kaszubskim świętom tradycjach i potrawach, które pojawią się na ich wigilijnym stole - mówił dziennikarz, dodając jednocześnie, że różnią się one od tych powszechnie znanych i kultywowanych na terenie całej Polski. - Na kaszubskim stole na pewno pojawi się gęsina i potrawy z ryb słodkowodnych - podkreślił Jarosław Rochowicz.

O kaszubskich świętach i o charakterystycznej dla tego regionu atmosferze, prosto z sali portretowej Muzeum Zachodniokaszubskiego, opowiedzą nasi dziennikarze z Radiowego Klubu Obieżyświata - Piotr Ostrowski i Jarosław Rochowicz oraz ich goście.

Zapraszamy do wsłuchania się w przedświąteczną audycję w sobotę i w niedzielę w godzinach od 13:00 do 15:00.

Do usłyszenia na antenie Polskiego Radia Koszalin!

Piotr Ostrowski i Jarosław Rochowicz z Muzeum Zachodniokaszubskiego
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. prk24.pl

10:00 - ZAPOWIEDŹ WYPRAWY RADIOWEGO KLUBU OBIEŻYŚWIATA PO KASZUBSKIEJ KRAINIE

 - W sobotę i niedzielę od 13.00 do 15.00 zapraszamy na programy „Radiowy Klub Obieżyświata” i „Smaki Świata”. Tym razem pod kątem Świąt Bożego Narodzenia. Kaszuby są wyjątkowym miejscem. Mówi się, że to jest jeden z regionów, który najbardziej pielęgnuje tradycje - powiedział Jarosław Rochowicz, dziennikarz Polskiego Radia Koszalin.

Pojawimy się m.in. na rynku w Bytowie, gdzie odbędzie się bożonarodzeniowy jarmark. - Będziemy także na koncertach świątecznych. Porozmawiamy również z lokalnymi wystawcami - podkreślił Jarosław Rochowicz.

- Opowiemy o kaszubskich ciekawostkach, co to znaczy, że mamy „godec”, dlaczego mówimy, że „chodzą gwiżdże” i jak gotuje się zupę brzadową. Powiemy również, kto wypowiedział słynne zdanie z okolic Bytowa „W nocy jeno wilcy wyją i Kaszubi” - dodał Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin.

Radiowi podróżnicy przybliżą naszym słuchaczom także świąteczne kaszubskie tradycje i... historię zdobienia choinki, która bardzo późno pojawiła się na Kaszubach, bo dopiero w latach 20. XX wieku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Opowiedzą również o wigilijnych potrawach.

Zapraszamy!

red./rz

Posłuchaj

Piotr Ostrowski i Jarosław Rochowicz