fot. Mateusz Sienkiewicz
Dla większości Polaków legenda polskiej medycyny. Dla wielu mieszkańców powiatu drawskiego - znajomy z wędkowania. Wybitny kardiochirurg często odwiedzał pałac w Karwicach w powiecie drawskim. Na jego cześć mieszkańcy tego rejonu stworzyli symboliczną tablicę.

Prof. Zbigniew Religa przyjeżdżał tu kilka razy w ciągu roku, żeby odpocząć od codziennej pracy. Dlatego przedstawiciele lokalnej społeczności postanowili upamiętnić go, ustawiając pamiątkowy kamień z tablicą.

Widać na niej Zbigniewa Religę w wędkarskim stroju. Eugeniusz Skiba, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Drawsko zaznaczył, że była to największa pasja profesora.

- Z profesorem spotykaliśmy się najczęściej nad stawami czy jeziorami w okolicy Jaworza, Głębokiego i Drawska. Temat był zasadniczo jeden - jakie ryby biorą, w jakim czasie, o której godzinie, jaka pogoda jest najlepsza do wędkowania. Bardzo chętnie przyjeżdżał na te tereny - na ryby i na grzyby -
dodał.

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej wzięli udział także syn i córka profesora. Małgorzata Religa była wzruszona postawą mieszkańców, ponieważ bardzo dobrze wspomina rodzinne wyprawy na Pojezierze Drawskie.

- Jest to dla nas rzecz niezwykle wzruszająca i ważna, szczególnie dlatego, że to jest miejsce, które mój ojciec naprawdę bardzo kochał. Dla naszej rodziny te strony są również bardzo bliskie, ponieważ często odwiedzaliśmy Pojezierze Drawskie. Jest tu przepięknie - to chyba najpiękniejsze miejsce w Polsce i jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Pałacyk w Karwicach wiąże się z naszymi rodzinnymi wspomnieniami - podkreśliła.

Pamiątkowy kamień i tablica poświęcona profesorowi Zbigniewowi Relidze zostały odsłonięte dokładnie w rocznicę jego urodzin.

ms/aj

fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz

Posłuchaj

Eugeniusz Skiba, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Drawsko Małgorzata Religa, córka profesora