fot. Arkadiusz Wilman
W Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej powstała osłona lampy - to część, która zostanie wykorzystana w restaurowanym zabytkowym samochodzie.

- Postanowiliśmy wyremontować opla kadetta, który był wykorzystywany w czasie drugiej wojny światowej. Kupiliśmy go przypadkowo od znajomego naszego kolegi, w Gołdapi. Musimy go dosłownie odbudować od podstaw. Niestety nie udało się znaleźć osłony lamp, dlatego zwróciliśmy się o pomoc do Politechniki Koszalińskiej o ich wydrukowanie - powiedzieli rekonstruktorzy Grzegorz Kruk i Norbert Koselski.

Profesor Tomasz Królikowski, prorektor Politechniki Koszalińskiej ds. studenckich i kierownik Centrum Druku 3D powiedział, że osłonę lampy wydrukowano z materiału PET, który rozkłada się tysiąc lat. Dodał, że obiekt będzie pokryty szpachlem i odpowiednio polakierowany, przez co trudno będzie dostrzec różnicę między wyprodukowanym a oryginalnym elementem.

Prace nad przywróceniem dawnego blasku zabytkowego opla kadetta mają potrwać do połowy przyszłego roku. Samochód będzie wykorzystywany podczas rekonstrukcji historycznych oraz miejskich imprez.

Więcej w materiale Arkadiusza Wilmana.

red./rz

fot. Arkadiusz Wilman

Posłuchaj

materiał Arkadiusza Wilmana