fot. pixabay.com
Wiceminister zdrowia poinformował w poniedziałek, że szczepienia dzieci od 5. do 11. roku życia powinny rozpocząć się 16 grudnia.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla tego specyfiku. EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

- 13 grudnia dotrą do Polski szczepionki dla dzieci powyżej piątego roku życia, planujemy od 16 grudnia te szczepienia wdrożyć - zapewnił Waldemar Kraska. - Dzieci otrzymują mniejszą dawkę niż dorośli, bo zdecydowanie lepiej odpowiadają na szczepienie, wytwarzają więcej przeciwciał - dodał wiceminister zdrowia.

Dawka szczepionki dla dzieci w tym wieku ma być mniejsza (10 mikrogramów) niż stosowana u osób w wieku od 12 lat (30 mikrogramów). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

PAP/rz