fot. Zbigniew Bogucki/ twitter
Trzy wozy strażackie dla państwowej straży pożarnej, a także m.in. samochody elektryczne dla urzędu morskiego zostaną dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Dofinansowanie na zakup trzech wozów strażackich dla PSP wyniesie 2 mln zł. Urząd morski otrzyma natomiast 350 tys. zł na trzy samochody elektryczne, a także 100 tys. zł na wymianę elementów zasilania hybrydowego na oznakowaniu nawigacyjnym.

- To wszystko jest możliwe dzięki współpracy różnych instytucji, ale przede wszystkim są to środki przekazane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, przy czym pochodzą one z rezerwy celowej budżetu państwa - powiedział w poniedziałek podczas briefingu prasowego wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak zaznaczył zachodniopomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie st. bryg. Jarosław Tomczyk, wsparcie z WFOŚiGW pozwoli nie tylko „wymienić bazę sprzętową”, ale też przekazać sprawne, kilkuletnie samochody do jednostek ochotniczej straży pożarnej.

Trzy samochody elektryczne urzędu morskiego trafią do Świnoujścia, Darłowa i Kołobrzegu, w których znajdują się kapitanaty portów.

- To miejscowości uzdrowiskowe, turystyczne, otoczone obszarami Natura 2000. Te pojazdy elektryczne jak najbardziej wpisują się w politykę ekologiczną i elektromobliności jeśli chodzi o urząd i o nasze państwo -
powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

Dodał też, że zasilanie hybrydowe na oznakowaniu nawigacyjnym redukuje konieczność podróży pracowników urzędu do oznakowania.

- Zakupione zostaną małe elektrownie wiatrowe i panele fotowoltaiczne, dzięki którym baterie do znaków będą ładowane zarówno przez wiatr, jak i słońce. Nasze działania inspekcyjne związane z wymianą akumulatorów zasilających oznakowanie ograniczymy do minimum - wyjaśnił Zdanowicz.


PAP/aj