fot. PRK 24
Jak co tydzień, w sobotni poranek, goście „Studia Kołobrzeg” dyskutowali o najważniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia w mieście, regionie i kraju.

O świątecznych tradycjach, czy są wciąż żywe, opowiada młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu.

Młodzież o świątecznej tradycji

W zabytkowym dworku w Kamieniu Rymańskim od ponad ćwierćwiecza znajduje się ośrodek leczenia osób uzależnionych „Monar”. Porozmawialiśmy z kadrą i pacjentami tej placówki o współczesnych uzależnieniach.

„Monar” w Kamieniu Rymańskim

Rozmowa z prezesem Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzejem Madejskim o budowie nowego promu oraz o planach rozwojowych spółki.

Prezes PŻB Andrzej Madejski

Szkolenie rotacyjne to cykliczne ćwiczenia, które raz w miesięcu musi odbyć każdy zaprzysiężony żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. W minionym tygodniu odbyło się drugie takie szkolenie w najmłodszej jednostce terytorialsów w Trzebiatowie.

Terytorialsi z Trzebiatowa

Uchwalenie budżetu miasta na 2022 rok oraz podniesienie zarobków prezydenta Kołobrzegu do kwoty 20 tysięcy złotych miesięcznie to najciekawsze tematy ostatniej sesji Rady Miasta.

Kwestie te w rozmowie poruszyli Wiesław Parus z klubu radnych Kołobrzescy Razem (Platforma Obywatelska), Jacek Kalinowski z klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość oraz Jacek Woźniak - radny niezależny.

Panel samorządowy

W 1980 roku z jednostki wojskowej przy ulicy Koszalińskiej ruszyło na Gdańsk Ludowe Wojsko Polskie. Nielicznie, ale odnotowywano wtedy odmowy wykonania rozkazu przez żołnierzy.

Zdarzenie to wspominają opozycjonista Sławoj Kigina i historyk współpracujący z Instytutem Pamięci Narodowej - mecenas Edward Stępień.

Wokół stanu wojennego

Z posłem Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczącym sejmowej komisji zdrowia Czesławem Hocem rozmawiamy o rządowym pakiecie antyinflacyjnym, realizacji programu rządowego „Batory” oraz szansach rozwojowych kołobrzeskiego portu w kontekście obsługi farm wiatrowych.

Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości

W „Studiu Kołobrzeg” gościliśmy także przedstawicieli branży hotelarskiej i sanatoryjnej, z którymi rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji związanej z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych wynikających z nasilającej się IV fali pandemii koronawirusa.

Gośćmi audycji są zastępca dyrektora ds. lecznictwa w sanatorium MSWiA w Kołobrzegu Maria Pietryk oraz Krzysztof Kozeryn z Hotelu New Skanpol.

Sytuacja covidowa w hotelach i sanatoriach

Nie chcąc być w niewoli nazw wyszukanych potraw - obcych i tajemniczych jak np. rizotto, dowiemy się jaka jest geneza nazw swojsko brzmiących jak: żur, żurek, barszcz, kapuśniak, rosół, zalewajka, zacierki, ziemniaki, słonina, skwarki, cebula, cienkusz, cienkusz kredą zabielany... i skąd te słowa wzięły w polszczyźnie?

Słownik „Na Fali”

Przygotowanie: Mariusz Wolański, Małgorzata Abramowicz, Jarosław Banaś
Opracowanie muzyczne: Adrian Adamowicz