fot. KPP PSP w Łobzie
W czwartek od godziny 8.00 zachodniopomorscy strażacy wyjechali do 102 zdarzeń związanych z silnym wiatrem, a pomorscy - do kilkudziesięciu.

Jak powiedział rzecznik komendy wojewódzkiej Straży Pożarnej starszy kapitan Tomasz Kubiak, ratownicy głównie byli wzywani do usuwania z dróg powalonych przez wiatr drzew.

Strażacy mają też dużo pracy przy zabezpieczeniu uszkodzonych dachów. Wiele dróg nadal jest zablokowanych  m.in. w powiatach: koszalińskim, kołobrzeskim, świdwińskim, drawskim, szczecineckim, słupskim, bytowskim, chojnickim i człuchowskim.

Awaryjne wyłączenia prądu dotyczą niemal całego województwa zachodniopomorskiego, a na Pomorzu nie ma go w ponad 3 200 domach.

Największą prędkość wiatru zanotowano w Darłowie, Dziwnowie, Kołobrzegu i Świnoujściu. W strefie nadmorskiej porywy wiatru mogą sięgać w czwartek do południa 110 kilometrów na godzinę.

Wichura spowodowała też utrudnienia w ruchu pociągów. Między Stargardem a Runowem na sieci trakcyjnej. Był on wstrzymany po tym, jak w czwartek rano na trakcję i tory spadły powalone drzewa. Na trasę skierowana była komunikacja zastępcza. - Nasze służby udrożniły jeden tor, usunęły drzewa, sprawdziły sieć trakcyjną. Ruch pociągów na tym odcinku został już wznowiony. Aktualnie w regionie nie ma linii, na której ruch pociągów by stał - poinformował rzecznik prasowy PKP PLK Bartosz Pietrzykowski.

IMGW prognozuje, że do wieczora wiatr może wiać ze średnią prędkością od 45 do 60 km/h w porywach do 90 km/h w powiatach gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim i sławieńskim, a także w Koszalinie i Świnoujściu.

Wieczorem i w nocy prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujące oblodzenie dróg i chodników.

IMGW wydało też ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym sztormem w zachodniej i środkowej części strefy brzegowej; wiatr może osiągać siłę nawet do 9-10 stopni w skali Beauforta.

red./PAP/mt/od/rz