fot. pixabay.pl
Pomorski lekarz wojewódzki, dyrektor Departamentu Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, w rozmowie z Mariuszem Brokosem, skomentował sytuację epidemiczną w województwie pomorskim, w tym rekordową liczbę osób chorych na Covid-19.

W środę poinformowano o 1699 nowych zakażeniach koronawirusem w województwie pomorskim. Zmarło osiem osób. - Są to najwyższe dane, które w ostatnim czasie obserwujemy. Z naszych analiz wynika, że sytuacja ta może utrzymywać się do połowy grudnia. Należy też przewidywać, że od dnia zakończenia się szczytu - w ciągu dwóch do trzech tygodni - będziemy odnotowywali wzrost liczby chorych przyjmowanych do szpitali - podkreślił dr Jerzy Karpiński.

Mariusz Brokos zapytał naszego gościa, czy nowa, afrykańska mutacja wirusa SARS-CoV-2 może wpłynąć na pogorszenie sytuacji epidemicznej w województwie. - Na 50 mutacji dokonanych w tym wirusie nie wykryto jeszcze takiej, na którą nie działałaby szczepionka. Nowy wariant jest analizowany przez wszystkich specjalistów. Jest jednak jeszcze za wcześnie, by ostatecznie. go ocenić. W województwie pomorskim nie odnotowano jeszcze zakażeń tym wariantem - podkreślił specjalista.

W szpitalach w województwie pomorskim wciąż zwiększana jest liczba łóżek covidowych. - Aktualnie mamy 1069 tych łóżek. Zajętych jest 868 z nich. Ta liczba jednak wciąż wzrasta, dlatego wojewoda wydaje kolejne decyzje o zwiększeniu także liczby łózek covidowych - dodał lekarz.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

mb/aj

Posłuchaj

Rozmowa Mariusza Brokosa z dr. Jerzym Karpińskim