fot. pixabay.com
W kolejnym wydaniu „Wieczornych spotkań” nasi goście opowiadali m.in. o tym, jak uzależnienie od alkoholu wpływa na organizm i psychikę.

W wielu krajach europejskich spada spożycie alkoholu. Mniej piją Niemcy, Włosi, Francuzi, a także Rosjanie. Inaczej jest w Polsce, a skutkiem jest ogromny wzrost chorób odalkoholowych. Profesor Witold Zatoński, lekarz i ekspert ds zdrowia publicznego, prezes Fundacji Promocja Zdrowia przyczyn upatruje w braku właściwej polityki państwa w tym zakresie. Alkohol jest w naszym kraju za tani i zbyt łatwo dostępny.

materiał Joanny Lejtan

Marskość wątroby, padaczka, ale także całkowite wycofanie społeczne to efekt długotrwałego nadużywania alkoholu. Jak mówi Agnieszka Młodzik terapeutka z Ośrodka Rehabilitacyjno Postresocjalizacyjnego w Darżewie, alkohol wyniszcza cały organizm, a jego nadużywanie rodzi konsekwencje na całe życie.

materiał Renaty Pacholczyk

Osoby uzależnione od alkoholu często cierpią także na schorzenia natury psychicznej. Długotrwałe, ale także krótkie i intensywne spożywanie alkoholu wywołuje poważne zmiany w psychice człowieka. Z jakimi zaburzeniami najczęściej borykają się osoby uzależnione i jak wygląda ich leczenie? Na te pytania Tomaszowi Tranowi odpowiedzieli Dorota Śliwińska-Łuczak oraz Wiktor Łuczak - psychologowie, specjaliści psychoterapii uzależnień z Centrum Psychoterapii I Leczenia Uzależnień ANON.

materiał Tomasza Trana