fot. pixabay.com
Hongkoński badacz Kelvin To, członek zespołu, który jako pierwszy w Azji wyizolował nowy wariant koronawirusa ocenił, że istniejące szczepionki przeciw Covid-19 będą mniej skuteczne przeciwko wariantowi Omikron, ale jeszcze nie wiadomo, w jakim stopniu.

Dokonanie mikrobiologów z Uniwersytetu Hongkońskiego (HKU) opisują w środę miejscowe media. Według dziennika „South China Morning Post” jest to „kliniczny przełom”, który wspomoże międzynarodowe wysiłki na rzecz stworzenia szczepionki przeciwko nowemu wariantowi.

- Ten wariant ma wszelkie cechy poprzednich mutacji, i więcej. Sądzę, że dostępne szczepionki nie będą przeciwko niemu równie skuteczne, ale teraz trudno przewidzieć, jak bardzo skuteczność się obniży - powiedział To, dziekan wydziału mikrobiologii na HKU.

Jak dodał, trudno powiedzieć, czy szczepionki będą całkowicie nieskuteczne, czy ich skuteczność obniży się o 20 czy 40 procent.

Kierujący zespołem mikrobiolog Yuen Kwok-yung zaznaczył, że wyizolowanie wirusa to zaledwie pierwszy krok w „pilnych badaniach nad tym wariantem”. Naukowcy chcą teraz poszerzyć te badania, by ocenić zaraźliwość i patogeniczność Omikrona, a także jego zdolność do wymijania obrony immunologicznej.

W Hongkongu potwierdzono do tej pory trzy zakażenia Omikronem. Władze regionu zaostrzyły restrykcje wjazdowe wobec podróżnych z krajów południa Afryki oraz państw, w których wykryto infekcje nowym wariantem.

PAP/rz