fot. Jarosław Banaś
Spektakl „Żony Henryka VIII” na podstawie brytyjskiego musicalu „Six”, opracowała i wyreżyserowała kołobrzeżanka, tegoroczna maturzystka Aleksandra Sak. Jego premiera odbyła się we wtorek w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta.

W spektaklu wystąpiła młodzież licealna, a projekt koordynuje tancerz i choreograf Kamil Czarnecki.

- Młodzież jest nośnikiem popkultury i tego, co się dzieje w świecie, właśnie w szczególności w musicalach - mówi koordynator. - Nawet nie wiedziałem, że jest tyle nowinek. Ola sama ich szukała i co ważne, sama też tłumaczy teksty, więc zarówno jeśli chodzi, o scenariusz, jak i o muzykę, to jest jej praca - dodaje.

Spektakl, którego bohaterkami są tytułowe żony władcy Anglii, królowe, stylizowane na gwiazdy muzyki pop, śpiewając opowiadają o swoich losach, przybliżając fakty historyczne i anegdoty. Musical oparty jest na prawdziwej historii żon króla Anglii, ale jak mówi autorka, jej wersja nie kończy się tragicznie.

- Większość wprowadzonych przeze mnie ciekawostek do scenariusza jest prawdziwa, niektóre tylko nieco zmodyfikowałam - podkreśla Aleksandra Sak, autorka spektaklu. - Pracę zaczęliśmy w wakacje i to była dla nas forma spędzania wolnego czasu więc wszyscy przychodzili bardzo chętnie - dodaje.

jb

Posłuchaj

Aleksandra Sak Kamil Czarnecki tancerz i choreograf