fot. www.powiat.kolobrzeg.pl
To wspólna akcja prewencyjna starostwa powiatowego i kołobrzeskich policjantów, mająca na celu poprawienie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza dzieci i seniorów.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin aspirant Janusz Kobylak z Wydziału Ruchu Drogowego w KPP w Kołobrzegu, w okresie jesiennym częste opady deszczu i śniegu ograniczają kierowcom widoczność, a gołoledź wydłuża drogę hamowania samochodów: - W minionym roku w okresie jesienno-zimowym na terenie powiatu kołobrzeskiego odnotowaliśmy cztery wypadki z udziałem pieszych. Trzy osoby zostały ranne, a jedna niestety zmarła. W tym roku doszło już do dwóch wypadków z udziałem pieszych. Jeden z nich nie przeżył.

Tegoroczne śmiertelne potrącenie wynikało z niewidoczności pieszego, który szedł poboczem. Elementy, które odbijają światła samochodów powodują, że piesi widoczni są dla kierowców już z odległości 150 m, a brak odblasków zmniejsza ją do 30 m.

Asp. Janusz Kobylak dodał, że noszenie odblasków to obowiązek wynikający z przepisów: - Elementy odblaskowe poza terenem zabudowanym są wyposażeniem obowiązkowym. Zachęcamy jednak by nosić je również w miastach.

Odblaski można odbierać w Kancelarii Ogólnej Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu. Opaski i zawieszki wręczać kołobrzeżanom także policjanci.

mg/od

Posłuchaj

aspirant Janusz Kobylak, asystent Wydziału Ruchu Drogowego w KPP w Kołobrzegu kołobrzeżanie