sala kina Kryterium (fot. FB)
W związku z rosnącą liczbą zakażeń Covid-19, rząd zdecydował się na wprowadzenie tzw. obostrzeń alarmowych. Nowe zasady będą obowiązywać od środy, a potrwają co najmniej do 17 grudnia.

Wśród zmian przewidziano zmniejszenie dopuszczalnego obłożenia m.in. restauracji, hoteli, kin i teatrów z 75 procent na 50 procent. Jak podkreśla Paweł Strojek, dyrektor Centrum Kultury 105 i kina Kryterium, niewiele to zmieni w funkcjonowaniu tych placówek: - Te obostrzenia wprowadziliśmy już sami, albo wprowadziło za nas życie. Do kina nadal chodzi niewiele osób. Na seansach jest zaledwie 60, czasem 120 osób, a limit, który wprowadzają nowe obostrzenia umożliwiają wejście do naszej sali ponad 200 osób.

Wśród objętych nowymi restrykcjami znalazły się również kościoły. Ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii, stwierdził, że na razie trudno powiedzieć, jak wpłynie to na działanie tych instytucji: - Na pewno musimy skonsultować nowe obostrzenia. Bo po tym, co zostało ogłoszone, nie wiadomo do końca, jak się do tego zastosować, skoro nie możemy żądać okazania paszportów covidowych.

Jak poinformował Tomasz Czuczak, sekretarz miasta, Urząd Miejski w Koszalinie nie planuje z powodu nowych obostrzeń wprowadzenia żadnych zmian w funkcjonowaniu placówki. Przypomina jednak, że nadal obowiązuje zasada "dezynfekcja, dystans i maseczka": - Większość mieszkańców stosuje się do tych zasad, ale od czasu do czasu znajdzie się ktoś, kto dyskutuje. To powoduje niepotrzebne emocje. Trzeba bowiem pamiętać, że są osoby, które nie mogą się zaszczepić z różnych powodów zdrowotnych i to ich przede wszystkim powinniśmy chronić.

Obostrzenia będą też ograniczać do 100 dopuszczalną liczbę osób uczestniczących weselach,  zgromadzeniach i dyskotekach oraz wprowadzą limit jednej osoby na 15 mkw. m.in. w siłowniach, klubach fitness, muzeach, sklepach. Nowe zasady będą obowiązywać od 1 grudnia, a potrwają co najmniej do 17 grudnia.

kc

Posłuchaj

materiał Katarzyny Chybowskiej