fot. pixabay.com
Sześciu na dziesięciu Polaków planuje wydać do złotych na prezent świąteczny dla jednej osoby. Droższe prezenty chce wręczyć 41 proc. osób. Tak wynika z opublikowanego we wtorek badania. Podobne plany co do wartości świątecznych prezentów mieliśmy przed pandemią, w 2019 roku.

Według sondażu zleconego przez CBRE 61 proc. pytanych w połowie listopada nie miało kupionego ani jednego prezentu świątecznego. 23 proc. miało już za sobą zakup części prezentów świątecznych, a 3 proc. kupiła już wszystkie. 13 proc. osób przyznało, że w tym roku nie zamierza wręczać upominków na Boże Narodzenie.

Sześciu na dziesięciu Polaków na prezent świąteczny dla jednej osoby planuje wydać do stu złotych. Na tańsze niż 50 złotych upominki zdecyduje się 17 proc. osób, a 43 proc. przeznaczy na ten cel od 51 do stu złotych. Droższe prezenty chce wręczyć najbliższym 41 proc. osób, z czego 26 proc. wyda na jeden prezent od 101 do 200 złotych, a 15 proc. - ponad 200 złotych.

- W 2019 roku Polacy mieli podobne plany, jeżeli chodzi o wartość świątecznych prezentów co w tym roku. Wtedy 66 proc. osób planowała na prezent wydać maksymalnie 100 złotych, a 45 proc. od 101 do 200 złotych. Pandemia nie wpłynęła zbyt mocno na nasze plany zakupowe w zakresie prezentów. Wydaje się, że jeżeli będziemy szukali oszczędności to w innych kategoriach, np. zakupów jedzenia - skomentowała szefowa sektora handlowego CBRE Magdalena Frątczak.

Większość z ankietowanych (66 proc.) zrobi świąteczne zakupy przez internet, 44 proc. odwiedzi centrum handlowe (w 2019 r. rozkład odpowiedzi był podobny: zakupy w sieci wybierało wtedy 63 proc. osób, a prawie połowa kierowała się do centrum handlowego). 22 proc. kupi w tym roku świąteczne prezenty w hipermarkecie, 15 proc. w dyskoncie. Sklep przy ulicy handlowej wybierze 8 proc., a 5 proc. bazar.

Ankietowani przyznali, że będą szukać promocji. Obniżona cena produktów będzie celem 61 proc. osób. Co piąty Polak nie będzie zwracał na to uwagi. Promocje okazują się ważniejsze dla kobiet – 68 proc. pań będzie polować na tańsze prezenty w porównaniu do 53 proc. mężczyzn.

Badanie przeprowadzono na panelu Ariadna od 19 do 22 listopada na ogólnopolskiej próbie 1079 osób w wieku 18 lat i więcej metodą CAWI.

PAP/rz