fot. prk24.pl
Pilski poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, który był we wtorek gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Anną Popławską podkreślił, że organizatorzy różnych wydarzeń powinni mieć prawo do weryfikacji osób zaszczepionych i niezaszczepionych.

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wykryto 19 100 zakażeń koronawirusem - w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to prawie 5-procentowy spadek. Zmarło prawie 500 chorych. - Te liczby sugerują, ale trzeba być przy tym bardzo ostrożnym, że sytuacja będzie się stabilizować - skomentował Krzysztof Paszyk, pilski poseł PSL-u. - Co z tego, że pan minister zaleca ograniczenie liczby osób przebywających w jednym miejscu, jak organizatorom nie daje się prawa do weryfikacji zaszczepionych i niezaszczepionych?

Krzysztof Paszyk powiedział również, że powinny być wprowadzone zachęty za pełne zaszczepienie przeciwko Covid-19: - Inne kraje próbują różnymi sposobami, pozytywnej motywacji, wymusić na części niechętnej do szczepień przyjęcie preparatu. Nasza propozycja, by każdemu w pełni zaszczepionemu państwo wypłaciło 600 złotych wychodzi temu naprzeciw.

Gość „Studia Bałtyk” chce również, aby państwo weryfikowało paszporty covidowe.

Krzysztof Paszyk odniósł się również do projektu nowelizacji ustawy o ochronie granic. We wtorek Sejm zajmie się m.in. poprawkami Senatu. Nowelizacja umożliwia wprowadzanie czasowego zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Nie będzie on dotyczył m.in. mieszkańców i osób prowadzących tam działalność. Na czas określony i odpowiednich zasadach komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w tym dziennikarzy. - Trzeba szukać solidarności w tej sprawie. Jako klub PSL-Koalicja Polska, nie przeszkadzamy rządowi w podejmowaniu działań zabezpieczających granicę. Czasami brakowało nam pełnej informacji od rządu, ale nie głosowaliśmy przeciwko niemu. We wtorek też nie będziemy „z założenia” przeciwko. Będziemy wspierać jednak poprawki Senatu, które dotyczą dopuszczenia dziennikarzy do relacjonowania sytuacji na granicy - powiedział polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Więcej w poniższej rozmowie.

red./rz

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Krzysztof Paszyk, poseł PSL-u