fot. prk24.pl
Zaproszenie Anny Popławskiej przyjęli w tym tygodniu: radny Koalicji Obywatelskiej Jakub Kowalik, radny niezrzeszony Marcin Waszkiewicz, Tomasz Nowe z Zakładu Komunikacji Miejskiej w Koszalinie oraz dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. Tomasz Roda.

Radni Marcin Waszkiewicz i Jakub Kowalik odnieśli się w rozmowie do sytuacji drogowej w mieście, w szczególności do stanu wiaduktu w ciągu ul. Władysława IV.

- Radni Komisji Gospodarki Komunalnej już od 2014 roku dopytywali prezydenta o to, w jakim stanie jest ten obiekt - podkreślił radny Kowalik: - Od 2015 nie były wykonywane żadne zalecenia pokontrolne w tym miejscu. Apelowaliśmy, żeby prezydent  poszerzoną ekspertyzę. Obecnie., zgodnie z tym co mówią eksperci, stan wiaduktu jest fatalny, nie nadaje się do remontu tylko do wyburzenia. Obniżono masę pojazdów, które mogą się poruszać po wiadukcie z 15 ton do 3,5 tony. Wyłączone są z tego autobusy MZK, a przecież one wożą ludzi, w tym dzieci - to powinno być ponownie przemyślane.

Ze stanowiskiem radnego Koalicji Obywatelskiej nie zgadza się Marcin Waszkiewicz, obecnie radny niezrzeszony niedawno wydalony z tego ugrupowania.
- Z tego, co ja wiem, projekt jest gotowy. Na początku grudnia odbędzie się przetarg, a w wakacje lub po wakacjach wiadukt będzie wyremontowany - skomentował. - To jest trudna sytuacja. Sam jeżdżę tą drogą przynajmniej dwa razy dziennie, wielokrotnie widziałem, że mimo kontroli i mandatów jeździły tam tiry - dodał.

Marcin Waszkiewicz i Jakub Kowalik

Tomasz Nowe z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koszalinie poinformował, że przywrócony został ruch autobusów miejskich przez ulice Traugutta. Dodał również, że jak na razie kursy odbywają się normalnie przez wiadukt w ciągu ulicy Władysława IV. Gość Anny Popławskiej przypomniał też, że nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w środkach komunikacji zbiorowej: - Niestety nie wszyscy są karni, nie wszyscy stosują się do obostrzeń. My możemy tylko prosić i upominać, aby te maseczki nakładali. Nie jesteśmy w stanie prawnie nic zrobić. To mogą tylko policja czy straż miejska. Oczywiście odbywają się wyrywkowe kontrole i mandaty - powiedział. - My staramy się chronić naszych kierowców i wprowadziliśmy dla nich strefę bezpieczeństwa. Pierwsze wejście od strony kierowcy zostało wyłączone z użytkowania - dodał. 

Tomasz Nowe

Na antenie pojawił się też ks. Tomasz Roda, w związku z ruszającą właśnie  największa świąteczna akcja charytatywna w Polsce „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Najstarsza kampania organizowana przez Caritas Polska, zapoczątkowana została w 1994 r. W tym roku wystartowała po raz 28.
Dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej podkreślił, że rozprowadzane świece to niezwykły płomień na wigilijnym stole: - Nawet w trudnym okresie pandemii, obostrzeń, kiedy wiernych było mniej w kościołach,  rozprowadzaliśmy  około 50 tys. sztuk. Co warto podkreślić, większość ofiary pozostaje w parafii, w której te świece zostały sprzedane. Bardzo dziękujemy, tym ludziom, którzy potrafią być solidarni z osobami potrzebującymi - dodał.

ks. Tomasz Roda