Strażacy ochotnicy z Janiewic otrzymali nowoczesny wóz bojowy
fot. Jarosław Ryfun
W uroczystości przekazania wozu bojowego wziął udział m.in. Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości.

To między innymi dzięki wsparciu ministerialnego programu udało się wyposażyć remizę w Janiewicach w gminie Sławno w nowy pojazd. Poseł Szefernaker zaznaczył podczas uroczystości, że do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło wiele wniosków dotyczących dofinansowania zakupu nowych wozów strażackich: - Chciałbym pogratulować determinacji strażakom z Janiewic. Wiem, jak walczyliście o ten wóz. Szukaliście programów, które pozwolą na to, żeby ten pojazd do was trafił. Jestem dumny, że reprezentuję rząd realizujący taki program. Artur Krzemieniec, prezes OSP Janiewice zaznaczył na antenie Polskiego Radia Koszalin, że nowy wóz bojowy zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców: - Ten pojazd ma dwukrotnie większy zbiornik na wodę niż nasz stary wóz. Mamy nadzieję, że pomoże nam on lepiej służyć społeczeństwu. Wcześniej jeździliśmy Starem 266, którego posiadaliśmy od 1995 roku. Nowy wóz zdecydowanie pomoże jednostce w Janiewicach w staraniach o włączenie w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Pozwoli to na sprawniejsze dysponowanie posiadanymi zasobami, a przez to zapewni jeszcze większe bezpieczeństwo mieszkańcom sołectwa, gminy oraz powiatu. Poseł Paweł Szefernaker zapewniał strażaków, że teraz ich plany mogą się spełnić: - Robimy wszystko, aby we współpracy z Państwową Strażą Pożarną włączać do KRSG jednostki, które mają dobry sprzęt i determinację w działaniu. Rozmawiałem już komendantem wojewódzkim i taki wniosek zostanie złożony. Myślę, że w niedalekiej przyszłości OSP Janiewice zostanie włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Podczas uroczystości Paweł Szefernaker wspomniał także o przygotowywanej ustawie, która będzie wsparciem dla strażaków ochotników: - Do tej pory nie było ustawy, która by regulowała funkcjonowanie OSP. Strażacy ochotnicy funkcjonują w oparciu o ustawy o stowarzyszeniach. Teraz będzie dodatkowa ustawa dająca wiele różnych uprawnień strażakom ochotnikom, jednym z jej głównych założeń jest dodatek do emerytury za służbę w OSP.

sk/mt

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

Paweł Szefernaker o determinacji strażaków z Janiewic Artur Krzemieniec, prezes OSP Janiewice Paweł Szefernaker o włączeniu OSP Janiewice do KRSG Paweł Szefernaker o ustawie dotyczącej OSP