fot. pixabay.com
Czwartkowy wieczór i dyskusja na temat hejtu, zjawiska bardzo negatywnego, ale niestety w ostatnim czasie szczególnie wypełniającego nasze życie publiczne, ale i w wielu przypadkach osobiste.

Hejt, czyli po prostu nienawiść - zjawisko społeczne o charakterze poniżającym , jest to obraźliwy i zwykle agresywny komentarz lub mówienie w sposób wrogi i agresywny na jakiś temat lub o jakiejś osobie.

Ze zjawiskiem hejtu spotykamy się codziennie - w życiu realnym i w świecie wirtualnym. Nie ma dnia, żeby w przekazach medialnych nie pojawił się ten problem. Na czym polega i jak z nim walczyć? Mateusz Sienkiewicz podpytywał prof. Jakuba Andrzejczaka, Kierownik Zakładu Socjologii Edukacji, badacz w dziedzinie edukacji, społeczeństwa i kultury w dobie cyfryzacji świata.

materiał Mateusza Sienkiewicza

A teraz proponuje sprawdzić kim są tak naprawdę hejterzy. Jaka jest ich osobowość? O przyczynach upowszechnienia hejtu w ostatnim czasie i o tym, jak nie dać się nim zarazić Joanna Lejtan rozmawiała z pisarzem i inspiratorem rozwoju osobistego Ireneuszem Gralikiem.

materiał Joanny Lejtan

Powróćmy do hejtu, który w ostatnich tygodniach dotyczy przedstawicieli służb mundurowych. Żołnierze, strażnicy graniczni czy policjanci stali się niekiedy obiektem krytyki, podczas gdy wykonują swoje zadania dotyczące ochrony wschodniej granicy. Jak podkreśla Chorąży sztabowy Straży Granicznej Szymon Mościcki z biura prasowego Komendy Głównej Straży Granicznej na szczęście zjawisko hejtu ustępuje coraz szerszemu poparciu działań strażników granicznych, czy żołnierzy.

materiał Krzysztofa Klinkosza

Zamieszczanie obraźliwych lub agresywnych komentarzy w Internecie wbrew pozorom nie jest bezkarne. Konsekwencje prawne takiego zachowania mogą okazać się dla sprawcy bardzo dotkliwe. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch (a w niektórych wypadkach nawet do lat trzech).