fot. Tomasz Tamborski/FB
Prawie dwukrotnie wzrosło wynagrodzenie za pracę starosty kołobrzeskiego Tomasz Tamborskiego. Dziś, na mocy uchwały rady powiatu, pobory samorządowca podniesiono z 10,5 tys. zł do ponad 20 tys. zł brutto.

Podwyżka jest konsekwencją między innymi zmian w ustawie o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

- Ta regulacja może nie budziłaby takich emocji, gdyby nie fakt, że trzy lata temu z nieznanych nam powodów obniżono nam wynagrodzenie o 20 procent. Te pieniądze, odkładane przez lata, stanowią pokaźną kwotę - mówi starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski. - Trzeba też podkreślić, że te pieniądze w poprzednich latach miały inną wartość niż dzisiaj. W związku z czym, gdyby nie podjęto tej decyzji o obniżeniu pensji wszystkim samorządowcom, możliwe że ta regulacja miałaby dziś inny charakter, a może w ogóle by jej nie przeprowadzano - dodaje.

Mieszkańcy Kołobrzegu negatywnie komentują wzrost pensji starosty. - To jednak przesada, ja rozumiem tysiąc albo dwa, ale nie dziesięć - mówi jedna z mieszkanek. - Trudno na to patrzeć, szczególnie że zwykły człowiek zarabia nie 20 tysięcy a dwa - mówi inna.

Automatycznie wzrosną także pensje etatowych członków zarządy powiatu. Podwyższone tez zostały diety radnych powiatowych.

Mariusz Wolański/kc

Posłuchaj

Tomasz Tamborski starosta kołobrzeski mieszkańcy