fot. TVP Info
Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, z którym w czwartek w porannym „Studiu Bałtyk” rozmawiała Aleksandra Kupczyk, podkreślił, że w obecnej sytuacji epidemicznej powinno dojść do „ofensywy na punkty szczepień”.

- Strach i kary - tylko to działa. Powinna być „ofensywa na punkty szczepień”. Jedna osoba zaszczepiona niech przekona chociaż jedną, która nie chce przyjąć preparatu. Rządzący powinni wprowadzić paszporty covidowe. Jeżeli ludzie nie będą mogli wejść do knajpy, teatru czy na imprezę, ustawią się w kolejce do punktów szczepień. Jeżeli pracodawcy będą mogli sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony i „przesunąć” niezaszczepionego w inne miejsce, to liczba zastrzyków też wzrośnie, ponieważ będzie obawa o utratę pracy - powiedział dr Michał Sutkowski.

Gość „Studia Bałtyk” dodał, że w wielu europejskich krajach są już wprowadzone regulacje dla zaszczepionych i niezaszczepionych. Uważa, że w Polsce powinno być podobnie: - Nie możemy być w kajdanach osób, które nie przyjęły szczepionki, podchodzą do tego nieodpowiedzialnie, uprawiają dezinformację i opowiadają farmazony o segregacji sanitarnej. Niektórzy ignoranci medyczni powinni być „lockdownowani”.

W kraju przeciwko Covid-19 w pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest prawie 20,3 miliona osób.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych zachęcił również do przyjmowania dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19: - Trzecia dawka zdecydowanie zwiększa odporność. Pewnie będziemy musieli się szczepić co roku, ale ja nie widzę w tym problemu. Warto podkreślić, że liczba ludzi, którzy są w pełni zaszczepieni i umierają na koronawirusa, jest niewielka.

Nasz gość zaapelował także o przestrzeganie zasady „DDM” - dystans, dezynfekcja i maseczka.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

red./rz

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych