fot. Jarosław Ryfun
O znaczeniu farm wiatrowych na Bałtyku dla rozwoju uczelni w regionie, współpracy pomorskich uczelni w tej sprawie i szansach dla lokalnego rynku pracy i absolwentów Politechniki Koszalińskiej, jakie daje rozwój sektora offshore mówiła dziś w PRK prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej.

Rektor PK była gościem popołudniowego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Anną Popławską mówiła m.in. o 12. Konwencie Morskim w Gdańsku, w którym wzięła udział wczoraj i w trakcie którego wraz z rektorami siedmiu innych uczelni pomorskich, podpisała porozumienie pod hasłem „Nauka dla morza”.

- Porozumienie ma charakter partnerski, gdzie uznajemy równorzędną rolę każdej z uczelni – podkreśliła prof. Danuta Zawadzka. - Rozwój polskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku ma największy potencjał w Europie. Mamy wcześniej podjęte zobowiązania do 2030 roku, że łączna moc elektrowni wiatrowych na Bałtyku osiągnie prawie sześć gigawatów. Na razie nie posunęliśmy się za bardzo w realizacji tego planu, a czasu zostało niewiele. Postanowiliśmy więc wesprzeć te plany, jako polska myśl technologiczna.

Profesor Danuta Zawadzka została uhonorowana medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości za działania na rzecz gospodarki morskiej. Odznaczenie z rąk premiera Mateusza Morawieckiego rektor odebrała podczas 12. Konwentu Morskiego w Gdańsku.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/kc

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z prof. Danutą Zawadzką