Kołobrzeska Rada Miasta uchwaliła dziś nową stawkę za opłaty za wywóz śmieci oraz nowy sposób jej naliczania.

Przegłosowana metoda opiera się na ilości zużytej wody.  Za każdy zużyty metr sześcienny zapłacimy 10,50 zł i tym sposobem, tyle samo za wywóz odpadów. W przypadku nieruchomości komunalnych niezamieszkałych, ale produkujących odpady stawka wynosi 1,60 zł  za mkw. powierzchni użytkowej lokalu.
Nowe stawki będą obowiązywać pod warunkiem, że mieszkańcy będą segregować odpady, w przeciwnym razie opłata wzrośnie dwukrotnie.

- Na pewno jest to znaczna podwyżka, ale nie mogliśmy inaczej tego zbilansować - mówi radny Wiesław Parus z Klubu Kołobrzescy Razem. - Przypomnę, że zgodnie z ustawą opłata musi pokrywać koszty odbioru i utylizacji odpadów, a te w ostatnim czasie bardzo podrożały.

Z takim podejściem nie zgadza się Maciej Bejnarowicz  przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości: - Powinniśmy działać osłonowo. Ja proponowałem zmianę tej podwyżki z 10,50 zł na 8 zł za metr zużytej wody. Radni większością głosów 10 do 11 odrzucili tę poprawę - wyjaśnił.


- Przy tej stawce i tym sposobie naliczania opłaty bardzo cierpią wielodzietne rodziny i wielopokoleniowe - mówi Jacek Woźniak, Radni Niezależni. - Dlatego zgłosiliśmy poprawkę, że rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny oraz osoby najbiedniejsze będą płacić nie 10,50 zł a 7 zł.

Do końca roku kołobrzeżanie płacą tzw. opłatę mieszaną, na którą składa się opłata stała w wysokości 20 zł i dodatkowo 2,5 zł za każdy metr sześcienny zużytej wody. Nowa metoda będzie obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku.

Drugim ważnym tematem, który znów podzielił radnych, to umiejscowienie tzw. głazu katyńskiego. Część z nich przychyliła się do prośby Stowarzyszenia Budowy Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej, by skromny głaz umieścić pośród Dębów Katyńskich, natomiast większość radnych stosunkiem 11:10 głosów tej uchwale się sprzeciwiło. Zapadła  decyzja o powołaniu specjalnej komisji zajmującej się miejscami pamięci.

Więcej na ten temat w materiale.

ma/kc


Posłuchaj

materiał Małgorzaty Abramowicz