fot. prk24.pl
Kołobrzeski poseł PiS-u, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, który we wtorek był gościem Aleksandry Kupczyk w porannym „Studiu Bałtyk”, zapowiedział, że projekt ustawy umożliwiającej pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19 „lada dzień trafi do Sejmu”.

- Zgodnie z projektem, przedsiębiorcy otrzymają instrumenty do obrony przed pandemią. Projekt jest liberalny i przyniesie korzyść pracodawcom i pracownikom - powiedział Czesław Hoc.

Polityk dodał, że „projekt ustawy opiera się na trzech filarach”: - Pracodawca będzie mógł, a nie musiał, poprosić pracownika o pokazanie paszportu covidowego, dowodu na to, że jest się ozdrowieńcem albo o wykonanie testu na koronawirusa. Jeśli przedsiębiorstwo wykaże też certyfikat, że wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej - nie będą go dotyczyć żadne obostrzenia. Zgodnie z „trzecim filarem” projektu, szef każdego podmiotu leczniczego, na przykład hospicjum, będzie mógł też wydać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika.

Czesław Hoc zapewnił, że projekt ustawy nie zakłada segregacji sanitarnej pracowników. Dodał, że jeśli pracownik „nie będzie chciał się zaszczepić, może wykonać bezpłatnie test”: - Pracownik nie może doznać żadnej krzywdy. Nie będzie można go zwolnić z pracy, ale jedynie zreorganizować jego miejsce pracy tak, aby nie miał styczności z klientami.

Zapytany, kiedy projektem ustawy zajmą się posłowie, odpowiedział: - Już na najbliższym posiedzeniu Sejmu ustawa mogłaby być procedowana. Zobaczymy, jakie uwagi zgłoszą kluby parlamentarne.

Gość „Studia Bałtyk” przypomniał również, że niezaczepieni przeciwko Covid-19 ciężko przechodzą chorobę.

W Polsce w pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest ponad 20,2 miliona osób.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

red.

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Czesław Hoc, kołobrzeski poseł PiS-u