Jak co tydzień, w sobotni poranek, goście „Studia Kołobrzeg” dyskutowali o najważniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia w mieście, regionie i kraju.

Piłkarska Kotwica Kołobrzeg od kilku lat bardzo zabiega o powrót do II ligi. Właśnie zakończyła się runda jesienna w III-ligowych rozgrywkach, po których biało-niebiescy zajmują drugie miejsce w tabeli, tracąc tylko jeden punkt do lidera Olimpii Grudziądz. W „Studiu Kołobrzeg” tę część sezonu podsumowali dyrektor sportowy Sebastian Kuchcik, trener Dietmar Brehmer oraz kapitan drużyny Piotr Łysiak.

Piłkarska Kotwica Kołobrzeg

Powiat Kołobrzeski może poszczycić się coraz mniejszym bezrobociem. O tym, co ma wpływ na zmniejszającą się stopę bezrobocia w porównaniu do innych regionów w kraju oraz o specyfice tego terenu rozmawiamy z zastępcą dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Marcinem Bonewem.

Rozmowa z Marcinem Bonewem

Kołobrzeg jako uzdrowisko musi spełnić wiele wymagań związanych z zielenią i ukwieceniem miasta. W związku z tym ogrodnik miejski ma przed sobą dużo zadań, które musi realizować przez cały rok. Teraz, w listopadzie posadzono 70 tysięcy krokusów, które jako jedne z pierwszych zakwitną wczesną wiosną. Między innymi o tym, a także o agawach rosnących w monumentalnych donicach oraz o filozofii przedwojennego kołobrzeskiego ogrodnika Henryka Martnesa rozmawiamy z architektem zieleni Moniką Buśko-Kuś.

Monika Buśko-Kuś

Prace nad budżetem miasta na 2022 roku urzędnicy miejscy rozpoczęli już w sierpniu dlatego Kołobrzeg jako jeden z pierwszych samorządów ma już gotowy projekt uchwały budżetowej. O jej kształcie opowiada Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Anna Mieczkowska prezydent Kołobrzegu

Projekt budżetu miasta na 2022 roku komentują: przewodniczący klubu radnych Kołobrzescy Razem Wiesław Parus (Platforma Obywatelska), przewodniczący klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość Maciej Bejnarowicz oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Dariusz Zawadzki (radny niezależny).

Radni miejscy o budżecie

Poseł PiS Czesław Hoc wystosował otwarty list do marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, w którym wyraża zaniepokojenie kolejnymi już doniesieniami o planach likwidacji Szpitala Dziecięcego Słoneczko w Kołobrzegu. Na ten temat rozmawiamy z posłem Czesławem Hocem. Do tych doniesień odnosi się też prezes Uzdrowiska Kołobrzeg S.A. Mateusz Korkuć.

Poseł Czesław Hoc i prezes Mateusz Korkuć

Jak lokalnie pojmujemy patriotyzm, mówi autorytet: ksiądz katolicki i działacz opozycji. W drugiej części usłyszymy za to głosy licealistów jednej z kołobrzeskich szkół. 

Patriotyzm cz. 1
Patriotyzm cz. 2

W „Słowniku na Fali” o sformułowaniach: „Polski Ład” i „pieniędzy nie ma i nie będzie”, a także „na dzień dzisiejszy” i „w tym temacie” rozmawiają językoznawca dr Sebastian Żurowski z UMK w Toruniu i Jarosław Banaś.

„Słownik na Fali”

Przygotowanie: Mariusz Wolański, Małgorzata Abramowicz, Jarosław Banaś.
Opracowanie muzyczne Adrian Adamowic.