fot. morski.strazgraniczna.pl
Prowadzony jest nabór do rocznej służby przygotowawczej. Przyjętych zostanie maksymalnie 70 osób.

Proces rekrutacji podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym - komisja weryfikuje dokumenty złożone przez kandydatów, a następnie wysyła ich na badania psychologiczne i psychofizjologiczne. W drugim etapie kandydaci piszą test z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, a także zdają egzamin ze sprawności fizycznej. Na koniec kierowani są na komisję lekarską, która określa zdolność do służby.

Major Andrzej Koc powiedział, że kandydaci są sprawdzani pod kątem tajemnicy służbowej i państwowej: - Składają odpowiednie oświadczenia do komórek wyższych. Otrzymują klauzulę dostępu do tajemnicy.

Tuż po przyjęciu do służby, w czasie szkolenia, funkcjonariusz SG otrzymuje trzy tysiące złotych netto wynagrodzenia. Później jego pensja wzrasta do czterech tysięcy złotych.

- Naszym zadaniem jest patrolowanie wybrzeża - mamy dosyć duży odcinek - od Dźwirzyna aż za jezioro Wicko. Kontrolujemy także ruch graniczny w portach w Kołobrzegu i Darłowie. Zwalczamy również nielegalną migrację - powiedział major Andrzej Koc z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Kołobrzegu.

- Mamy specjalistów w różnych dziedzinach - m.in. wykrywania fałszerstw dokumentów czy sprawowania bezpieczeństwa na lotniskach. Możliwy jest także wyjazd poza granice kraju - podkreślił komandor podporucznik Andrzej Jóźwiak, rzecznik komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Zainteresowani rekrutacją proszeni są o kontakt telefoniczny w celu ustalenia terminu składania dokumentów (tel. 58 524 24 24, 58 524 21 15).

Więcej informacji można znaleźć na stronie Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Jarosława Banasia.

jb/rz

Posłuchaj

materiał Jarosława Banasia