fot. Przemysław Grabiński
Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli burmistrz Wałcza Maciej Żebrowski, koordynator Szlachetnej Paczki w Wałczu i okolicach Andrzej Stec oraz dyrektor Ośrodka Kultury w Mirosławcu Anna Dzida.

Maciej Żebrowski mówił m.in. o współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi: - To wartość dodana naszego miasta. W Wałczu znajduje się bardzo duża liczba stowarzyszeń. To one mają przełożenie na życie mieszkańców. Aktywizują ich, organizują różne imprezy, wycieczki lub pikniki, a także składają wnioski do budżetu obywatelskiego.

rozmowa z Maciejem Żebrowskim, burmistrzem Wałcza

Andrzej Stec powiedział, że w ubiegłą sobotę otwarta została „baza rodzin” w Wałczu w ramach akcji Szlachetna Paczka: - Mamy już ponad 20 darczyńców na około 40 rodzin. Paczki trafią osób znajdujących się w trudnej sytuacji z powodu choroby, starości, osamotnienia, wypadków czy pandemii. Do rodzin trafialiśmy poprzez ośrodki pomocy społecznej, Caritas lub sąsiadów. Potrzeby mieszkańców są różne - proszą m.in. o zakup opału, urządzeń medycznych, żywności, odzieży czy sprzętu AGD, a także sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych i kursów na prawo jazdy.

Aby przyłączyć się do akcji, należy odwiedzić stronę szlachetnapaczka.pl oraz wybrać osoby lub rodziny, których historie i potrzeby zostały opisane. Darczyńca powinien przekazać wolontariuszom skompletowaną wspólnie ze swoimi bliskimi i znajomymi paczkę. Prezenty trafią do potrzebujących podczas tzw. weekendu cudów 7 i 8 grudnia.

rozmowa z Andrzej Stecem, koordynatorem Szlachetnej Paczki w Wałczu i okolicach

Anna Dzida mówiła o wystawie plenerowej o historii Mirosławca: - Mimo pandemii, chcemy wyjść do ludzi. Historie mirosławieckie przedstawione będą w interesujący sposób, na banerach. Wkrótce na stronie internetowej pojawi się mapka, gdzie będzie można je zobaczyć. Na banerach znajdą się m.in. zdjęcia dawnych miejsc i budynków.

rozmowa z Anną Dzidą