fot. Przemysław Grabiński
W piątek odsłonięto w Pile pamiątkową tablicę poświęconą dwukrotnemu premierowi Węgier, przez wielu nazywanym „wielkim przyjacielem Polski”.

Obecny na uroczystości Gabor Lagzi, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że choć nie wszyscy o tym pamiętają, to Pal Teleki ma ogromne zasługi dla naszych dziejów. W 1939 roku odmówił Hitlerowi pomocy w agresji na Polskę: - W jednym ze swoich listów Pal Teleki napisał, że „prędzej wysadzi mosty, niż pozwoli na przemarsz wojsk niemieckich przez Węgry. 17 września 1939 r. jego osobistą decyzją otworzono granicę dla Polaków.

Piotr Głowski, prezydent Piły zaznaczył podczas przemówienia, że Pal Teleki to jedna z tych postaci, których działalność warto przypominać: - Pamiętamy czasy II wojny światowej, gdzie jego postawa do Polaków była wyjątkowa, pomimo tego, że były to bardzo trudne czasy także dla Węgier. Głaz z tablicą poświęconą Palowi Telekiemu stoi na skwerze przy skrzyżowaniu alei 500-lecia Piły z ulicami Bema i Dąbrowskiego. Więcej w poniższym materiale. pg/mt

fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

materiał Przemysława Grabińskiego